Czemu studenci wybierają prawo?

Wiele młodych ludzi myśli o wykonywaniu zawodu prawnika i o sporych zarobkach. Przez ostatni czas narosło wiele fałszywych przekonań odnoszących się do tego zawodu, które nadają się na wiele opracowań.

prawo - książki

Spójrzmy na to od innej strony. Czy warto zdecydować się na taką karierę? Co z edukacją i czy trudno jest dostać się na szczyt?

Dlaczego młodzi marzą o byciu prawnikiem?

Pieniądze z pewnością grają tu znaczną rolę. W najlepszych biurach adwokackich można zarobić naprawdę sporo, jednak nie jest tak od samego początku kariery. Jak tłumaczy pan Tomasz, prawnik oferujący porady prawne w Krakowie po pierwsze „należy się wykazać wytrwałością i siłą przebicia, by zdobyć wymarzoną pracę”. Poza pieniędzmi ważny z pewnością jest prestiż zawodu i pozycja w społeczeństwie. Wokół zawodów prawniczych jest pewna aura ekskluzywności. Drogie auta, bogaci klienci, markowe garnitury. Wszystko to sprawia, że nowe osoby chcą również przystąpić do tej rzeczywistości.

Przeprawa przez studia

Studia są zdecydowanie wymagające i zajmują masę poświęcenia. To głównie nauka i siedzenie w wielu książkach. Mamy tu na myśli o setkach różnych prawniczych wydawnictw nie zawsze łatwych do zdobycia. Warto poszperać w księgarniach w sieci. Specjalistyczna literatura prawnicza to nie są książki które wyprzedają się od razu, więc można liczyć na rabaty. Możemy sprawdzić w popularnych księgarniach wysyłkowych lub [adwokat łukasz sołtys] poszukać księgarni prawniczych. Należy wpisać tylko w wyszukiwarkę odpowiednie hasło i na pewno znajdziemy odpowiednie strony. Prawdopodobnie najprościej kupić kodeks karny ale i z innymi nie ma jakichś kłopotów. Pomocne mogą też okazać się popularne serwisy z aukcjami.

Zwykle absolwenci po uzyskaniu tytułu magistra pozbywają się książek, które nie będą im już niezbędne, szczególnie jeśli postanowili się specjalizować w jakiejś dziedzinie prawa. W tej sytuacji kodeksy można kupić za niewielkie pieniądze. Wystarczy znaleźć odpowiednie aukcje, wpisując chociażby „kpc„ czy „kpa”. Zazwyczaj książki noszą ślady użytkowania, czasami da się poznać, że ktoś przyswajał wiedzę wspomagając się kawą, lecz informacje o wszystkich tego typu śladach zawarte są w opisie.

Zdać aplikację

Nie dość że jest masa nauki, to na dodatek pod sam koniec studiów trzeba zdobyć aplikację. Są różne rodzaje aplikacji:

adwokackakomorniczanotarialna

Każdego roku ustalana jest data państwowego egzaminu. Po zdobyciu aplikacji takiego prawnika czeka dwa lata w kancelarii za małe pieniądze. Ale warto. Można wpisać by zobaczyć, że dobrze jest się wyspecjalizować w konkretnych obszarach.

Jak widać, nie jest to najłatwiejszy wybór. Jednak sporo osób stawia na taką ścieżkę kariery z powołania, a nie dla pieniędzy. Prawnicze zawody jak radca prawny, komornik, rzecznik patentowy dają możliwość ciekawej pracy i niesienia pomocy ludziom.

Źródło: adwokaci-tytko.pl