Jakie kary zagrażają za posiadanie nielegalnego oprogramowania w firmie i jakie składki ZUS płaci pracodawca?

Korzystanie z nielegalnego oprogramowania w firmie grozi istotnymi konsekwencjami. Za nielegalne oprogramowanie zdoła nam zagrażać grzywna pieniężna, ograniczenie wolności, a także odebranie wolności (od trzech miesięcy do pięciu lat). Mało tego za nielegalne, pirackie oprogramowanie może grozić również zarekwirowanie wszystkich narzędzi przestępstwa, takich jak kompy, laptopy, płyty główne itp., a także zapłata zadośćuczynienia.

oprogramowanie

Autor: http://pixabay.com
Źródło: http://pixabay.com
Jak więc widać kary za nielegalne oprogramowanie w firmie mogą być naprawdę wysokie. Nielegalne, pirackie oprogramowanie wolno niesłychanie łatwo zidentyfikować, albowiem taki typ oprogramowania nie posiada wybornej dokumentacji, instrukcji obsługi, jest także sporo tańszy od oprogramowania oryginalnego (czym jest legitymacja ubezpieczeniowa). Ponadto numer seryjny w wielu przypadkach mieści się na okładce czy opakowaniu płyty, a na samej płycie nieraz znajduje się parę różnorodnych aplikacji. Zdecydowanie powinno się nabywać prawne oprogramowanie, aniżeli łamać prawo, gdyż jak już pierwej nadmieniliśmy sankcje karne, grożące za nielegalne oprogramowanie w firmie, są istotnie wielkie.

Przygotowaliśmy dla Ciebie następne zajmujące notki na ciekawiący Cię temat. Przejdź do kolejnego artykułu i czytaj wpis Podział majątku online.

Pracodawca

Autor: Vernon Chan
Źródło: http://www.flickr.com
Chlebodawca winien zadbać nie jedynie o używanie legalnego oprogramowania (jakie konsekwencje ma nielegalne oprogramowanie w firmie). Poza tym chlebodawca posiada również multum innych obowiązków. Powinno się choćby pamiętać o tym, że legitymacja ubezpieczeniowa została zlikwidowana przez ZUS, wskutek tego dzisiaj to pracodawca musi co miesiąc dostarczać pracownikom specjalny druk, jaki potwierdza to, że są ubezpieczeni.

Jeżeli szukasz dodatkowych informacji na prezentowany temat, to kliknij tutaj – ta oryginalna witryna (http://www.radca-pr.pl/) zawiera zbliżone tematy.

Druk ten weryfikuje, iż składki na ubezpieczenie są odprowadzane. Oprócz składek na ubezpieczenie pracodawca musi odprowadzać dodatkowo inne rodzaje składek. Pracownicy podlegają też przymusowym ubezpieczeniom emerytalnym, chorobowym, a także wypadkowym i rentowym. Takie składki zus pracodawcy są fragmentarycznie przez niego opłacane, na przykład składka na emerytalne ubezpieczenie wynosi 19,52 procent, z czego 9,76 procent jest opłacane przez pracodawcę – składki zus pracodawcy – jaka to kwota. Zaś składka na ubezpieczenie rentowe wynosi 8 procent, z czego aż 6,5 procent płaci pracodawca.