Czy jedzenie owoców i warzyw dostępnych w kraju jest zdrowe?

Nikt nie będzie się raczej sprzeczał ze stwierdzeniem, że spożywanie owoców i warzyw sezonowych jest zdrowe. Nasze babcie poznały tę prawdę już dekady temu, a dziś laboratoryjnie wykazane jest, że mają one mnóstwo witamin, minerałów, mikro- i makroelementów wymaganych do prawidłowego funkcjonowania ludzkich organizmów. Znawcy do dziś spierają się, czy jedzenie mięsa jest wskazane i potrzebne do życia.

Zapaleni wegetarianie mówią, że jest to wykonalne i zdrowe, wielbiciele jedzenia zwierząt pukają się na to w czoło, jednak i jedni, i drudzy powtarzają chórem, że ten czy inny wariant diety musi obejmować zielone, co najmniej kilka sztuk owoców i warzyw dziennie, zamiast skłaniać organizm do walki z mozolnie, jednak skutecznie postępującymi efektami niedoborów witamin. A przecież wszystko, co potrzebne, jest dostępne na odległość ręki, i to od ręki.

Jabłoń

Autor: House of Sims

W kraju jest wielu sadowników. Sprzedaż jabłek kwitnie w naszym państwie od dawna, owoce te są tanie i osiągalne w licznych przeróżnych gatunkach. Istnieje licznych hurtowników, jacy nie tylko w sezonie jesiennym, gdy jabłka są najświeższe, ale także zimą i wiosną magazynują pewne odmiany owoców, by te stale pojawiały się na targowiskach i w sklepach. To prawda, ceny jabłek zmieniają się w ciągu roku, mimo że większość spośród nich pochodzi z naszego państwa, jednak to dlatego, że gdy zmniejsza się konkurencja i ilość towaru na rynku, ceny wtedy nieco się powiększają.

W Polsce hodowane są nie tylko jabłka. Dobrze rosną również gruszki, wiśnie i czereśnie – ma je w swojej ofercie każdy producent owoców, który handluje na większą skalę.
Wiemy już, że dieta owocowo-warzywna jest potrzebna dla właściwego zdrowia, ale czemu najlepiej nabywać owoce u polskich sadowników? Odpowiedzią mogą być kwoty, jakie należy dodać do cen detalicznych, w momencie trzeba sprowadzać owoce warzywa Hurt w kraju jest w gruncie rzeczy nieobciążony tymi kosztami, ponieważ na obszarze kraju transporty mogą być małe, a dystanse do pokonania są nieduże – przekłada się to na ceny sprzedaży. Przy tym należy pamiętać, że owoce z zagranicy muszą znajdować się w drodze o wiele dłużej, dlatego tracą na jakości i prawdopodobnie są spryskiwane różnego rodzaju związkami, by nie psuły się w czasie podróży. Z tego powodu warto trzymać się polskich producentów i ich owoców pracy.