Jak zabezpieczać przedsiębiorstwo przed ryzykiem na rynku walutowym

Forfaiting i faktoring. Porównywalne założenia, inni odbiorcy. Na czym polegają różnice w owych pojęciach?

Faktoring to pojęcie jeszcze nie tak znane w naszym kraju, jednak coraz śmielej respektowane przez przedsiębiorców.Bezsprzecznie zapewnia gotówkę (płynność) w dość krótkim czasie i bez niepotrzebnych formalności, w związku z tym sposób działania jest jak najbardziej oczywisty.

w firmie

Autor: dhub limited
Źródło: http://www.flickr.com
Co najważniejsze, gwarantuje przedsiębiorstwom środki niezbędne do ich funkcjonowania. Trzeba przyznać, że faktoring znakomicie się odnajduje i w czasach gdy >> http://bhpprofesjonalnie.pl firmy prosperują jak należy, gdy potrzeba szybkiego zastrzyku gotówki, który ma zapewnić błyskawiczne wsparcie dynamicznego wzrostu firmy – jak i w sytuacjach gdy firmy mają problemy z utrzymaniem się na rynku. Wielką zaletą jest, iż faktoring to z założenia usługa dedykowana konkretnej sytuacji firmy, specyfiki jej działania, w związku z powyższym łatwiej można reagować na problem. Podczas gdy spora część instytucji finansowych zaczyna reagować dosyć niespokojnie, firma faktoringowa z powodu, iż opiera się w swoim finansowaniu na należnościach, może pozwolić sobie na większą elastyczność w działaniu, większą „dozę wsparcia” dla firmy, szczególnie w kłopotliwych sytuacjach. Firmy, które korzystają z faktoringu po prostu o wiele łatwiej radzą sobie z zawirowaniami na rynku.

wykres walutowy

Autor: Allan Ajifo
Źródło: http://www.flickr.com

Forfaiting z kolei to rozwiązanie dla spółek, które realizują duże kontrakty w długim terminie. Opiera się na umożliwieniu przedsiębiorcy uzyskania środków finansowych w drodze zobowiązania się jednej strony do dostarczenia wierzytelności, a drugiej do zapłaty uzgodnionej ceny z góry. Jest metodą finansowania handlu zagranicznego, podczas gdy faktoring uwzględnia rynek krajowy, jak i eksporterów.

Obie operacje rozliczeniowe służą jednemu – zabezpieczeniu się przed ryzykiem walutowym i poprawieniu sytuacji finansowej. A to kwestia najbardziej istotna, albowiem firmowe (inoffice – sala szkoleniowa warszawa) konto oszczędnościowe służy zabezpieczaniu na wypadek konieczności skorzystania z faktoringu lub forfaitingu.