Czy istotnie jakość obsługi klienta odgrywa bardzo ważną rolę?

Choć jakby nie patrzeć nie można napisać, że klient ma zawsze rację, to na pewno nawet jeżeli będzie składał bezsensowną reklamację, najzwyczajniej w świecie nie powinien nawet przez chwilę myśleć, iż jest nieproszonym gościem. No cóż, wszystkie badania marketingowe bardzo dobrze pokazują, że choć takie kwestie jak jakość usług bądź koszty są ważne, to jednak statystyczny klient chce być umiejętnie obsłużony. Tak naprawdę mieszkańcy Polski nie różnią się od Brytyjczyków, Finów czy Kanadyjczyków.

tajemniczy klient

Źródło: http://www.sxc.hu/

Dobrze, ale czy można powiedzieć, że akurat w Polsce, na przykład w naszych supermarketach, na stacjach benzynowych, etc., zauważyć można, iż klienci są bardzo dobrze obsługiwani? No cóż, tak naprawdę nie jest dobrze. Często przykładowo pracownica marketu nawet nie powie dzień dobry i innych czysto grzecznościowych zwrotów. Oczywiście i jak jakość (szkolenia iso) obsługi klienta w XXI wieku stoi na sporo wyższym poziomie, niż kiedyś, ale widać różnicę między Polską, a chociażby Stanami Zjednoczonymi. Choć i za granicą obsługa klientów nie jest idealna…

Pewnie dużo zależy od wysokości wypłaty – jeżeli w większości przypadków ludzie odpowiedzialni za kontakt z klientami na nieszczęście nie zarabiają odpowiednich pieniędzy, nie powinno zdziwić, że nie będą przesadnie uradowani, pełni energii. A zresztą nie chodzi wyłącznie o podejście do człowieka. Także ważne jest to czy dany pracownik umie doradzić klientowi. Bo weźmy w rachubę przykładowo sklep ze sprzętem RTV oraz AGD. Jeżeli pracownicy takowego sklepu będą mili, lecz nie idź kliknij będą w stanie sensownie poradzić odnośnie przykładowo tego jakie tostery, radia albo laptopy są OK, ciężko powiedzieć, że jakość obsługi klienta będzie charakteryzowała się odpowiednim poziomem.

I właśnie dlatego absolutnie wszyscy przedsiębiorcy nie mogą zapomnieć, aby respektować swoich pracowników, co jakiś czas ich szkolić, lecz również naturalnie kontrola jest na wagę złota. W jaki sposób skontrolować swoich pracowników? Co robić, aby przekonać się co trzeba poprawić? Pewnie mystery shopping to ciekawa możliwość. Zatem warto zatrudnić tajemniczego klienta, który profesjonalnie sprawdzi naszych ludzi. Pewnie jego spostrzeżenia dużo pomogą.
Źródło: http://www.secretclient.com/rodzaje-badan/66-mystery-shopping-se