Na dłuższą wędrówkę należy się wyposażyć w odzież termoaktywną

Lato sprzyja wypoczywaniu. Na różne sposoby ludzie odpoczywają. Da się turystów rozdzielić generalnie na 2 skrajne grupy. Pierwsi lubią wylegiwać na kocyku i leniuchować. Następna społeczność preferuje aktywność. Odpoczywają szalejąc na rowerach, pływając czy penetrując niziny. Ta druga grupa będzie wymagała specjalistycznego odzieży, dla przykładu slipów termoaktywnych.

odzież termoaktywna

Źródło: http://www.sport-shop.pl/

Co jakiś czas na urlopie ciągnie mnie w Bieszczady lub na piesze wycieczki krajoznawcze. Dzieje się tak zazwyczaj wtenczas, kiedy przyciska mnie tęsknota za dzieciństwem. Przypominają mi się wyprawy (http://legalnomads.pl/wyprawa-do-peru-2/) z harcerzami na Jurę Krakowsko-Częstochowską. Wspominam wówczas pieśń ogniskową, w której podmiot liryczny wzdycha za czasem gdy włóczył się z plecakiem. Mnie czasem też tak rwie w drogę. Należy przyznać, że wyprawy dawniejsze znacznie różnią się od tych teraźniejszych. I nawet nie chodzi o jakość szos, czy też o trzy gwiazdkowe pociągi. Zmienił się sposób podróżowania, i to w każdym aspekcie, od czasu planowania wycieczki, aż po właściwą podróż. Ongiś wystarczyło włożyć najmocniejsze spodnie jakimi się dysponowało, flanelową mocną koszulę albo mundur, na to wszystko kurtkę. W dłoń plan wyprawy, do walizki kilka rupieci. I gotowe. Dziś już planowanie wyprawy (http://legalnomads.pl/wyprawa-do-indii/) jest karkołomne, do lamusa odchodzi kartusz. Obecnie wykorzystujemy satelity.

Zmieniły się również turystyczne ubrania. Nie uległa zmianie jedyna norma: odziewania się na tak zwaną cebulkę. Tak więc wkładamy na siebie warstwy ubrania, tak by prosto i błyskawicznie dostosować się do zmieniających się uwarunkowań pogodowych. Z tej przyczyny najbliżej ciała ubieramy dobre majtki termoaktywne. Następna warstewka ubrania zależna jest już od tego, jakiego typu aktywność fizyczną planujemy. Kiedy wybieramy się na rower, powinien wystarczyć nam kask rowerowy, spodenki termoaktywne, dobre buty i już. Podczas gdy planujemy wycieczkę w góry, potrzebne będą solidne buty. Bardzo ważne również będą wyśmienite wygodne spodnie termoaktywne. Wspomniane konfekcje termoaktywne mają zapewniać komfort cieplny osoby ćwiczącej. Usuwają one pot na zewnątrz, z daleka od ciała, a zarazem doprowadzają tlen. Aby taka odzież dobrze spełniała swą rolę musi być dopasowana do skóry. Poza tym garderoba taka jest szyta metodą bezszwową, wobec tego nie powoduje drobnych obtarć skóry, co czasem się zdarza w trakcie używania klasycznej bielizny. A więc – w góry!