W czym dofinansowania z Unii mogą pomóc niedużym przedsiębiorstwom?

Od czasu wstąpienia naszego kraju do struktur unijnych, byliśmy obserwatorami imponujących zmian, które rozgrywają się praktycznie w każdej dziedzinie życia, zaczynając od przemian gospodarczych (rosnące pensje, kontakty z firmami zachodnimi, wiele inwestycji liczących się koncernów), przez rozwój infrastruktury (nowe drogi i obwodnice, stadiony itp.) aż po przemiany mentalne (większe otwarcie na różnorodność). Najczęściej jednak mówi się o przeróżnego typu dofinansowaniach unijnych, które pozwoliły stanąć na nogi wielu przedsiębiorstwom.

banknot polski

Autor: Chris RubberDragon
Źródło: http://www.flickr.com
Choć sporadycznie pojawiają się opinie mówiące o UE w określeniach negatywnych, nikną one w zalewie pochlebnych opinii, w tym również takich, które są potwierdzone praktyką i najczęściej dotyczą rzeczywistej pomocy finansowej, uzyskanej dla konkretnej jednostki (zarówno samorządowej, jak i prywatnej) na określone cele. Dobrym przykładem mogą być choćby fundusze unijne dla małych firm, które spowodowały, że w Polsce nie tylko pojawiły się tysiące nowych firm, ale także od różnych problemów uwolniły się istniejące już firmy. Wbrew początkowym obawom Polacy dobrze radzą sobie z korzystaniem z unijnych pieniędzy, choć nie zawsze dobre recenzje mają urzędnicy, zajmujący się przyznawaniem dotacji np. dla miast.

polskie monety

Autor: grotos
Źródło: http://www.flickr.com

Najlepiej w staraniu o dotacje radzą sobie firmy, które otrzymują wsparcie zarówno na rozszerzenie dotychczasowej działalności i zastosowanie nowych technologii, jak też uzyskują wsparcie np. na leasing. Taka forma wsparcia, gdzie firma może liczyć na sfinansowanie kosztów leasingu maszyn samochodów ciężarówek, cieszy się bardzo dużą popularnością (warto nadmienić, że firmy zyskują dzięki temu o wiele bardziej na wykupie sprzętu, gdyż przez okres leasingu płaciły one o wiele niższą ratę, niż ten, kto nie korzystał z takiego rodzaju dotacji).

Dzięki wsparciu Unii wiele polskich przedsiębiorstw nawiązało uczciwą walkę z europejskimi konkurentami, nieraz zwyciężając już nie tyle mniejszymi kosztami przy poszczególnych rozwiązaniach, ale również znakomitą jakością swojej oferty.

Dofinansowania z Unii Europejskiej spowodowały, że niejedna polska firma znacznie poszerzyła swoją działalność, mogąc konkurować ze światowymi liderami w konkretnej dziedzinie.

Z pewnością chcesz znać ekstra informacje tyczące się tego wątku. Jeżeli zaintrygował Cię ten najnowszy wpis (https://www.pitprojekt.pl/bazawiedzy/koszty-uzyskania-przychodu-pit/), to poczytaj o nim na witrynie pod linkiem.

/J]