Jakim sposobem szybko i łatwo zarządzać biblioteką?

Biblioteka jest instytucją, której działanie uzależnione jest od wielu różnych czynników. Bez wątpienia w bibliotece najbardziej istotni są czytelnicy, którzy pożyczają książki. Wielu ludziom może się jednak wydawać, że zarządzanie organizacją taką jak biblioteka jest łatwe i nie wymaga wielkiego wysiłku. W rzeczywistości właściwie całe funkcjonowanie instytucji i jej egzystencja zależy od sposobu zarządzania. Jest to ważne szczególnie aktualnie, gdy poziom czytelnictwa gwałtownie spada, a co za tym idzie coraz mniejsza liczba osób przychodzi do bibliotek.

w bibliotece

Autor: Ian Brown
Źródło: http://www.flickr.com
Ich kierownicy muszą dobrze zastanowić się nad tym, w jaki sposób skusić nowych czytelników do odwiedzenia, a wcześniejszych do pozostania. Istotnym elementem jest przykładowo spójny system identyfikacji wizualnej instytucji, co w kraju zwykle w dalszym ciągu jest pomijane, często z niedoboru odpowiednich funduszy. Wymyślane są rozmaite akcje promocyjne, a także ciekawe wydarzenia w budynku biblioteki, które zachęcają ludzi.

Tworzenie kolekcji
Każda biblioteka, w zależności od jej rozmiarów i typu, udostępnia inne zbiory. Istnieją przykładowo charakterystyczne odmiany bibliotek, gromadzących jedynie materiały o jednej tematyce; są to tak zwane biblioteki fachowe. Natomiast biblioteki publiczne zwykle udostępniają pozycje popularne, a w mneijszej ilości naukowe. Mitem jest pogląd części ludzi, którzy sądzą że biblioteka powinna przyjmować wszystkie darowane książki. Bierze je wtedy, gdy (szczegółyo tym- znacznie informacji www.villamare.com.pl) są w dobrym stanie, a co najwazniejsze gdy pasują do profilu zbiorów. Oprócz tego pracownicy bibliotek wiedzą, jakie tytuły są najbardziej pożądane ze względu na poczytność.

Kontrole
Tak samo jak w innych instytucjach, także w bibliotekach jest obowiązek przeprowadzania co jakiś czas właściwych kontroli. Dotyczą one przede wszystkim inwentarza biblioteki, czyli zarówno księgozbioru, jak i wyposażenia, w skład którego wchodzą na przykład meble. Obecnie do takich przedsięwzięć również wykorzystuje się nowoczesne technologie. Gdy przeprowadzana jest inwentaryzacja, program komputerowy (w tym miejscu więcej: może pomóc w szybkim i sprawnym jej zakończeniu.