Analiza finansów w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw

Praktycznie każdy, kto posiada własną firmę musi przypilnować kilku istotnych dla jej funkcjonowania spraw. Najważniejszą rzeczą jest oczywiście utrzymywanie na właściwym poziomie swoich usług albo produktów, współpraca z klientami, ale również pilnowanie w firmie właściwej kondycji finansowej. Wielu przedsiębiorców radzi sobie doskonale z pierwszymi dwoma aspektami, trochę niestety odpuszczając kwestie finansowe.

Finanse w MŚP

Autor: kate hiscock
Źródło: http://www.flickr.com

Rzecz jasna na pierwsze spojrzenie w spółce wszystko jest w najlepszym porządku, przelewy są na czas regulowane i nie ma żadnych finansowych zatorów. Sprawozdanie finansowe, które zgodnie z odpowiednimi ustawami większe firmy muszą zrobić, zapewne wykaże że wszystko wygląda na dobre, ale jeśli chce się mieć pewność co do jakości firmowych finansów, to dobrze jest zrobić dokładny audyt finansowy.

Wielu właścicieli obawia się bardzo audytu, uważając go jako kolejną kontrolę w firmie. Ale w rzeczywistości rolą audytorów nie jest zgłaszanie nieprawidłowych rzeczy do urzędu skarbowego, lecz przede wszystkim dokładne sprawdzenie finansów firmy i pomoc w rozwiązywaniu problemów księgowych i finansowych.

Sektor MŚP a finanse

Autor: www.sxc.hu
Źródło: www.sxc.hu

Dobrze zrobiony audyt zaprezentuje przedsiębiorcom pełny stan firmowych finansów, będą się mogli też dowiedzieć, czy procedury są realizowane zgodnie z obowiązującymi standardami i przepisami. Jeśli audytorzy odszukają mniejsze lub większe nieścisłości, to powinni zaproponować właściwe rozwiązania do ich wyeliminowania. W przypadku większych przedsiębiorstw, które spełniają określone wymagania, badanie sprawozdań finansowych przez biegłych rewidentów jest obowiązkowe. Wynika to bezpośrednio z ustawy o rachunkowości i nie można z niego zrezygnować bez odpowiedzialności za to.

Jak wykazują badania, coraz liczniejsza grupa małych przedsiębiorstw również zaczyna się decydować na wykonanie finansowego audytu. Sprawdzenie przez niezależnego specjalistę da im wiedzę na temat stanu swojego przedsiębiorstwa i pozwoli na poprawienie wydajności działań i ustabilizowanie finansów, a w końcowym efekcie spowoduje, że firma lepiej się będzie unowocześniać.