Jakie działania przeprowadza komornik? Jaka jest jego rola? Co należy wiedzieć na ten temat?

Najważniejszym celem działań prowadzonych przez komornika jest wydobycie od dłużnika wierzytelności należnych wierzycielowi – są one pozyskiwane z majątku dłużnika. Trzeba przy tym zwrócić uwagę na to, iż do obowiązków komornika nie należy ocena zasadności długu. W gestii wierzyciela, nie komornika, należy określenie, z czego egzekucja będzie prowadzona. Wierzyciel musi w takiej sytuacji liczyć się z tym, że zdobędzie informację o braku szansy ściągania długu. Co w takim wypadku robić? Jak wyegzekwować dług?

Dług

Autor: Christian Schnettelker
Źródło: http://www.flickr.com
Przede wszystkim wierzyciel musi mieć świadomość tego, że komornik (http://www.komornikolesno.pl/) będzie działał na jego polecenie. Dlatego też musimy sobie niezwykle dokładnie przemyśleć sprawę napisania wniosku egzekucyjnego, dopracować dobrą strategię jak ściągnąć dług. Jeżeli jako źródło egzekucji zostanie w nim wskazane np. wynagrodzenie dłużnika za pracę, w takim przypadku komornik zajmie się egzekucją w takim właśnie obszarze. Gdyby się okazało, że dłużnik nie jest pracownikiem w świetle kodeksu pracy, wierzyciel otrzyma informację o niemożliwości ściągnięcia należności. Im zatem więcej informacji na temat majątku dłużnika posiada zleceniodawca, tym lepiej. Poza tym wierzyciel powinien uczestniczyć we wszystkich chwilach postępowania egzekucyjnego – dzięki temu trzyma rękę na pulsie i może we właściwej chwili reagować. Sprawdź co to windykacja długów od osób prywatnych.

Niejednokrotnie zdarza się tak, że niemoc komornika wynika z faktu, iż dłużnik bez wątpienia nie ma nic.

Ciekawi Cię ten tekst? Jeżeli tak, to odwiedź źródło (https://www.znanylekarz.pl/dorota-kliszewska/fizjoterapeuta-lekarz-medycyny-estetycznej/wroclaw) a odkryjesz tam ciekawe informacje, które na długi czas zapadną Ci w pamięć.

W tego typu okolicznościach w rachubę mogą wejść dwie opcje: przede wszystkim –przepisał majątek na członka rodziny, po drugie – będzie czerpał przychody z nielegalnych źródeł. Trzeba zatem zrobić rozeznanie w temacie.

Windykacja długów

Autor: Ttaaj
Źródło: http://www.flickr.com
Jakby się okazało, że dłużnik czerpie dochody z nielegalnych źródeł, warto go poinformować, iż sprawą tą będzie zajmował się fiskus. Jeżeli z kolei wyjdzie na jaw pierwsza z zaznaczonych wyżej opcji, wierzyciel ma prawo do złożenia tzw. skargi pauliańskiej, której skutkiem może być pominięcie przepisywania majątku.

Poza tym wierzyciel ma szanse złożyć u komornika wniosek o poszukiwanie majątku zadłużonego. W tej kwestii komornicy okazują się zwykle skuteczniejsi niż w przypadku działań tego typu prowadzonych na własną rękę, gdyż posiadają dostęp do mnóstwa ułatwiających to narzędzi. Te i inne kwestie są dosyć zawiłe, bo pojawia się tu jeszcze na przykład typu jak odzyskać pieniądze od dłużnika. Najlepiej konsultować to ze specjalistami.