Obywatelski obowiązek – rozliczyć formularz PIT za rok, który minął

Wysyłanie deklaracji PIT od zawsze kojarzyło się z ręcznym, a później komputerowym uzupełnianiem klasycznych druków. I choć wiadomo było, że im szybciej dokument PIT się wypełni, tym szybciej dostanie się nasz zwrot podatku, sporo ludzi czekało do ostatniego momentu z zaniesieniem swojego rozliczenia rocznego. Był to duży błąd, bo najczęściej w ostatnich dniach kwietnia w skarbówkach i w urzędach pocztowych wyczekuje się w długiej kolejce do okienka. Ale już od pewnego czasu możemy wysłać deklarację PIT online.

pieniądze

Autor: Rafael Antonio
Źródło: http://www.flickr.com
Rozliczenie PIT przez internet i wysłanie go bez wizyty w urzędzie skarbowym czy na poczcie jest do zrobienia dzięki programowi dedykowanemu rozliczeniom sprawozdań za miniony rok (). Od jakiegoś czasu istnieje możliwość przejścia na całkowicie elektroniczny sposób wygenerowania i złożenia deklaracji podatkowych. Wdrożono elektroniczny system przekazywania tych druków. To coraz bardziej popularna forma rozliczania się podatników, więc PIT rozliczymy przez internet dzięki rządowemu systemowi z elektronicznymi deklaracjami. Można użyć do tego bezpośredniego programu ministerstwa finansów czy bezpłatnych programów. Następną alternatywą są elektroniczne druki PIT online. Bezpłatne programy komputerowe poprowadzą nas przez wszystkie kratki – kliknij tu.

Podpowiadają, jakie dane i gdzie należy wstawić. W tym samym czasie dokonują weryfikacji, czy wszystkie niezbędne pozycje w tabeli zostały przez podatnika właściwie wypełnione.

Zaabsorbował Cię taki artykuł? Zobacz i sprawdź obliczenie podatku teraz, tu jest coś, co prawdopodobnie również Ci się spodoba.

Minimalizuje to ryzyko pomylenia się, co potem mogłoby skończyć się składaniem korekty deklaracji w urzędzie skarbowym. Częstym błędem w przypadku wielu podatników było brak podpisu na deklaracji. W przypadku deklaracji przesyłanych elektronicznie podpis nie jest potrzebny. Obecnie zweryfikowanie osoby składającej PIT przebiega w inny sposób – trzeba wpisać swój przychód z PIT-u z poprzedniego roku.

deklaracja pit

Autor: eFile989
Źródło: http://www.flickr.com
Nawet rozliczenie PIT przez internet zapewnia egzemplarz dla nas. Po wysłaniu PIT-u trzeba jedynie odebrać maila z Urzędowym Poświadczeniem Odbioru, będącym poświadczeniem tego, że dostarczyliśmy nasz PIT online na czas.