Obowiązkowe ubezpieczenie społeczne – wszystko co trzeba o nim współcześnie wiedzieć – świeże wiadomości

Kwestia ubezpieczeń społecznych ma współcześnie bardzo duże znaczenie. Jest to ważna wiedza, w szczególności dla osób pracujących, którym potrącana jest spora część wynagrodzenia właśnie ze względu na obowiązkowe ubezpieczenia.

podatek

Autor: GotCredit
Źródło: http://www.flickr.com

Warto wspomnieć przede wszystkim o tym, co mamy dzięki temu zagwarantowane. Jest to naturalnie bezpłatna (po zapłaceniu składek) służba zdrowia, która daje nam całościową opiekę zdrowotną. Jest to faktycznie istotna kwestia, gdyż ciężko sobie wyobrazić własnoręczne opłacenie leczenia w momencie, gdy dopadła nas niebezpieczna choroba bądź też ulegliśmy fatalnemu w skutkach wypadkowi. Ubezpieczenie daje nam ten komfort, że zostaną uregulowane najwyższe koszty naszego leczenia, z tego powodu możemy czuć się bezpiecznie. Kolejną częścią ubezpieczeń jest składka emerytalna, która jak sama nazwa sugeruje jest naszą gwarancją tego, że po przejściu na emeryturę będziemy dostawali określone świadczenia emerytalne. Jeśli chodzi o Zus aktualne składki, to dobrze jest odwiedzić stronę internetową tej instytucji, gdzie odszukamy dokładne informacje. Znajduje się tam też w pełni aktualna wysokość składek Zus.

Koszty, które musi ponieść każdy właściciel firmy

Niestety, ale wszyscy właściciele firm, zwłaszcza tych najmniejszych, skarżą się na bardzo wysokie składki Zus przewidziane dla pracodawców. Okazuje się, że nawet przedsiębiorca zatrudniający jednego pracownika jest zobowiązany uiścić składkę Zus w wysokości około 1000 zł raz w ciągu miesiąca, co stanowi kłopotliwy koszt.
Pamiętajmy, że możliwe jest też otrzymywanie wcześniejszej niż emerytura (zobacz wniosek o ponowne przeliczenie emerytury rocznik 1954) renty ze względu na stan zdrowia, który uniemożliwia kontynuowanie dalszej kariery zawodowej. Niezbędne jest wówczas skierowanie na badania, które potwierdzą lub zaprzeczą pojawieniu się naszej choroby oraz dadzą pewność, że choroba nie daje szansy nam podjęcie jakiejkolwiek aktywności zarobkowej. Absolutnie, osoba borykająca się z poważnymi dolegliwościami na tle zdrowotnym powinna zainteresować się podobnym rozwiązaniem. Samo podjęcie próby otrzymania renty nic nie kosztuje, a wszyscy wiemy, że można zyskać dzięki temu bardzo dużo. Przechodząc na rentę, ma się także potrzebną ilość czasu, którą możemy spożytkować na dokładne leczenie.