Metoda na dobrą kawusię

Kawunia – napój jaki pijemy z reguły każdego ranka, po śniadaniu. Część z nas pije kawusię aby się ro, pozostali popijają kawę raczej dla rozkoszy podniebienia. Ja przynależę do tych ostatnich. Lubię celebrację powiązaną z przyrządzeniem dobrej kawusi, nie starczą tu filiżanki do kawy, gdyż – wbrew pozorom – nie jest to tak całkowicie prosta rzecz.

Kawa

Autor: Segafredo
Źródło: Segafredo
Dobra kawa – jednakowo jak wino (zobacz: wino do horeca) – posiada kilka setek substancji zapachowych, każdy gatunek kawy subtelnie różni się od siebie aromatem. I w w tym miejscu mamy pierwszy kłopot. Kupować kawę w sklepie specjalistycznym czy w pobliskim hipermarkecie?

Odpowiedź nie jest prosta, ponieważ kawa wyprzedawana w markecie nierzadko jest odpowiedniej jakości i jest smaczna, jednak kawa nabyta w specjalistycznym sklepie może nam oferować wrażenia na jakie nie możemy liczyć kupując paczkowaną kawę. Z jakiego powodu? W takim specjalistycznym sklepie mamy większy wybór, to my przesądzamy o tym jak mocno palone ziarenka kupimy i – co ważne – przed kupnem możemy towar powąchać, co pomoże nam oszacować, czy napar będzie nam smakować.

Naturalnie surowiec jest bardzo istotny, lecz nie mniej ważne jest to, w jaki sposób będziemy kawę przyrządzać, czy jest to popularna za czasów naszych rodziców zalewajka, czy może będzie to kawunia z ekspresu ciśnieniowego. Do obu tych rodzajów kawy trzeba trochę odmiennie zmielonego ziarna. Najlepsza kawunia to taka z ciśnieniowego ekspresu, jednak nie wszystkich nas stać na kupno podobnego sprzętu (bądź zwyczajnie nie posiadamy wystarczająco dużo powierzchni na kuchennym blacie). Jest fortel – włoska kawiarka, narzędzie składające się z pojemnika na wodę i kawę i dzbanka z sitkiem przez które przepływa napar espresso –

Kawiarka

Autor: Don LaVange
Źródło: http://www.flickr.com
Włoska kawiarka to najlepszy wybór jeśli chcemy długo radować się zakupionym sprzętem a także rzeczywiście uwielbiamy mocną kawę. W handlu jest osiągalnych bardzo wiele tego typu urządzeń, niestety nie każde spełniać będą standardy bezpieczeństwa. Z własnej praktyki wiem, że takie nieoryginalne sprzęty mogą się rozpaść. Filiżanki do kawy to także nie łatwa sprawa, bowiem do różnych typów napitków na bazie kawy wykorzystuje się inne naczynia –