Właściciele firm powinni orientować się w aktualnych przepisach, by wiedzieć, jak postępować z pożytkiem dla swego biznesu

Prowadzenie własnej działalności gospodarczej łączy się z koniecznością dobrego rozeznania w obowiązujących przepisach prawnych oraz podatkowych. W większości przypadków takimi sprawami w zakładach zajmują się działy księgowe, jednak przedsiębiorca też powinien poznać te przepisy, aby mieć świadomość, jak kierować swoją działalnością, żeby okazywało się to jak najbardziej opłacalne dla przedsiębiorstwa. Szczególne znaczenie posiadają przepisy prawa podatkowego, których należy przestrzegać bardzo skrupulatnie. Czasem przedsiębiorcy nie okazują się świadomi, z jakich możliwości mogą skorzystać.

podatek

Autor: Wilson Hui
Źródło: http://www.flickr.com
Ulepszasz zakład? Należy to ująć w księgach!

Ważąc się na wykonanie działań modernizacyjnych w siedzibie przedsiębiorstwa, należy pamiętać, że poniesione koszty musi się zawrzeć w prowadzonych księgach rachunkowych. Prawidłowe ujęcie przeprowadzanych prac ma kluczowe znaczenie dla kwestii podatkowych, dzięki czemu należy wskazać, czy zachodzi zwyczajny remont czy ulepszenie środka trwałego. O drugim wymienionym przypadku mawia się, gdy przeprowadzana modernizacja ma duży zasięg oraz kończy się zwiększeniem wartości użytkowej środka (jak przeprowadzić ulepszenie środka trwałego). O ulepszeniu środka trwałego mówimy przykładowo, jeśli zakład zostaje przebudowany lub zostaje zakupiona nowa maszyna podnosząca wydajność obowiązków.

Możesz odliczyć składki zusowskie

Przedsiębiorcy muszą mieć na uwadze także, że jest możliwość, aby wykonać odliczenie składek zus. Trzeba wspomnieć, że tego rodzaju udogodnienia ściśle regulują (post daniela przepisy), zatem opłaca się z nimi zapoznać, aby wiedzieć, komu przysługuje taka alternatywa.

Nie czekaj! Jeśli zaciekawiły Cię opublikowane tu wiadomości, to czytaj całość tutaj (http://www.andragog.edu.pl/kierunki-studiow/9-kierunki/42-jezyk-polski-w-edukacji), który przygotowaliśmy dla Ciebie w podanym linku. W nim wyszukasz więcej szczegółów.

W sytuacji odliczenia składek dla ZUS pod uwagę bierze się składki płacone w roku podatkowym bezpośrednio na ubezpieczenie emerytalne, rentowe, chorobowe i wypadkowe podatnika, jak także jego współpracowników. Odliczeniu ulegają również składki potrącane przez płatnika ze środków podatnika od przychodu, jaki podlega opodatkowaniu (jak zaksięgować odliczenie składek zus).

podatek - tax

Autor: GotCredit
Źródło: http://www.flickr.com
Możesz przejść na podatek kwartalny

Nie każdy właściciel firmy okazuje się doinformowany, że może opłacać podatek dochodowy kwartalnie. O takiej możliwości mawia się w przypadku zakładów posiadających status małego podatnika, a także przedsiębiorstw zaczynających swoją działalność (czy wart rozliczać podatek dochodowy kwartalnie). W przypadku wyrażenia chęci przejścia na dany model rozliczenia, trzeba do 20 lutego złożyć stosowną dokumentację.