Poszukiwanie nowej pracy to obecnie nie lada sztuka

Szukanie dobrej pracy to dziś nie lada umiejętność. Zanim wyślemy swoją aplikację na wybrane stanowisko, powinniśmy szczegółowo zaznajomić się z wymaganiami firmy, która dała ogłoszenie. Przede wszystkim ułatwi nam to napisanie dobrego CV, po drugie trzeba zorientować się, jaką metodę rekrutacji stosuje wybrana firma.

praca

Autor: Quinn Dombrowski
Źródło: http://www.flickr.com
Gdy już to wiemy, to możemy zastanowić się, czy naprawdę mamy kompetencje, których oczekuje pracodawca. Oczywiście nie załamujmy rąk, jeżeli nie całkiem odpowiadamy profilowi najlepszego kandydata . Oprócz ukończenia studiów kierunkowych i historii kariery, liczą się też kompetencje miękkie, takie jak umiejętność pracy w zespole, itp.

Jeśli poszukujemy ofert pod hasłem: praca Ciechanów, to możemy oczekiwać bardziej tradycyjnych metod rekrutacji, gdyż nawet słynny Browar Ciechan, z pewnością największy pracodawca w regionie, jest regionalną firmą rodzinną. Jeśli ubiegalibyśmy się o stanowisko w tego typu firmie, możemy oczekiwać raczej rozmowy kwalifikacyjnej.W dużych przedsiębiorstwach, na terenie Warszawy czy Gdańska, coraz częściej stosuje się tzw. Assesment Center.

praca

Autor: Juhan Sonin
Źródło: http://www.flickr.com

Jest to metoda, która pozwala na skuteczną ocenę uczestnika oraz przewidywanie poziomu jego zaangażowania na nowym stanowisku, na które aplikuje. Zwykle też przez samych kandydatów metoda ta uznawana jest za bardziej sprawiedliwą. Wynika to głównie z samej budowy sesji AC. Na Assesment Center każdy kandydat rozwiązuje takie same zadania. Są oni oprócz tego oceniani według takich samych kryteriów

Używanie powyższej metody ma poza tym dobry wpływ na tworzenie wizerunku firmy pośród osób aplikujących. Pracownicy zazwyczaj doceniają możliwości rozwojowe, natomiast kandydaci – wysokie standardy firmy. W przypadku gdy etap rekrutacji ukończy się dla nich niekorzystnie, są radzi z faktu, że otrzymują pogłębioną informację zwrotną na temat swoich dobrych i słabych stron. Korporacje, które organizują sesje AC, ponad to dają informację zwrotną są postrzegane jako bardziej godne zaufania, a także, jak również mające lepszy potencjał rozwojowy.

Tutaj więcej: