Planowanie ciągłości działania

Bardzo duże przedsiębiorstwa, będące np. dostawcami części dla innych przedsiębiorstw powinny utrzymać stałą produkcję również w wypadku pojawienia się bardzo ciężkich lub niemożliwych do prognozowania sytuacji – klęsk żywiołowych, katastrof, aktów terrorystycznych i pozostałych tego rodzaju czynników. Niejednokrotnie takie czynności związane są z przeniesieniem siedziby przedsiębiorstwa oraz całych zakładów produkcyjnych razem z kosztownymi i zaawansowanymi urządzeniami w całkiem inne miejsce.

baza danych

Autor: labormikro
Źródło: http://www.flickr.com

Niedawna powódź w Japonii, w czasie której zostały zalane fabryki podzespołów komputerowych obrazuje jak istotne dla rynku finansowego na całym świecie są to czynności. Takie planowanie postępowania w czasie kryzysu określa się mianem planowania ciągłości działania.

Planowanie na wypadek kryzysu

Ciągłość działania firmy w czasie kryzysu może stanowić o jej późniejszym działaniu.

Jeżeli intryguje Cię ciąg dalszy zakup bazy danych tego tematu zapraszamy do kolejnego artykułu, który znajduje się pod podanym linkiem. Tam rozproszymy wszystkie Twoje wątpliwości.

Dlatego też duże firmy cały czas prowadzą dokładne analizy ryzyka aby ustalić zagrożenie wystąpienia rozmaitych niebezpieczeństw.

backup danych

Autor: Vernon Chan
Źródło: http://www.flickr.com

Kolejnym istotnym elementem jest stworzenie planu postępowania dla jak największej liczby losowych zdarzeń. W późniejszym czasie założenia teoretyczne wypracowane na tym etapie wprowadza się do rzeczywistości, poddając je zbiorowi eksperymentów. Kolejnym etapem planowania kryzysowego jest wyciągnięcie wniosków z przeprowadzonych testów, oraz zaplanowanie na podstawie tychże wniosków zmian w planie postępowania. Jest to proces ciągły i cykliczny, wymagający sporych nakładów pieniężnych i dokonania szeregu szkoleń (rekomenduję zestaw szkoleniowy: akademia menadżera) wśród zatrudnionych.

inżynier informatyki

Autor: Harry Wood
Źródło: http://www.flickr.com

Bezpieczeństwo informacji w firmie

Konieczność zmiany lokalizacji siedziby firmy niesie szereg zagrożeń dla istotnych danych przechowywanych na dyskach twardych firmowych komputerów. Business continuity management wielką wagę przykłada właśnie do bezpieczeństwa infrastruktury IT firmy. Wydostanie się informacji poza firmę miewa poważne skutki nie tylko w formie strat finansowych, ale również może nieść za sobą następstwa prawne.

Dlatego niezwykle istotne jest właściwe zabezpieczanie i szyfrowanie kopii zapasowych dokumentów znajdujących się w firmie, jak i odpowiednie ich składowanie. Łączy się to z szeregiem drogich szkoleń dla pracowników działu IT, jest to jednak inwestycja z pewnością opłacalna i gwarantująca wymierne rezultaty.