Jak zadbać o wspinaczkę w bezpiecznych warunkach?

Ekstremalne sporty w wielu przypadkach wiążą się ze znacznym ryzykiem. Wycieczki w łańcuchy górskie to ogromne wyzwanie także dla wspinacza z wieloletnią praktyką. Nie zawsze możemy przeczuć wszystkie zdarzenia.

więcej tu

Autor: Jeff Turner
Źródło: http://www.flickr.com
Jak wiadomo, w terenach górzystych pogoda zmienia się bardzo szybko. Biorąc to pod uwagę nasz bagaż musi być rozważnie zapakowany. Producent The North Face (sprawdź szczegóły) bardzo dobrze zdaje sobie sprawę, czego nie może zbraknąć. Na stronie w sieci można znaleźć mnóstwo ciekawych przyrządów, które wesprą we wspinaczce lub prostszej trasie. Warto zrobić zatem spis przyrządów, o których nie możemy zapomnieć.

Wspinaczka górska zawsze wiąże się z ryzykiem, więc warto sprawdzać warunki atmosferyczne. Nie każdy ma przy sobie detektor (https://skalnik.pl/bezpieczenstwo-detektory.html) lawinowy na wyposażeniu, ale te informacje można znaleźć w Internecie, dzwoniąc na numer GOPR lub w stanicach. W bagażu musi być nieprzemakalna kurtka, woda, coś do jedzenia, koc, apteczka, sprawny telefon. Trzeba pamiętać, że brak rozsądku może zakończyć się bardzo tragicznie dla samego podróżnika. Musimy zatem dbać o swoje bezpieczeństwo.

wspinaczka górska

Autor: Randen Pederson
Źródło: http://www.flickr.com
Ubrania The North Face świetnie nadają się zarówno na chłodne pory roku, jak i na lato. Nie zawsze warunki pogodowe pozwolą na lekką odzież w czerwcu. Gdy zależy nam na jakościowych materiałach, zobaczmy trochę na temat np. kurtek z membraną. Teraz bardzo łatwo jest znaleźć fachową odzież. Dobierzmy obuwie. W górach nie należy chodzić w zwykłych sportowych tenisówkach. Odpowiednio przygotowana podeszwa umożliwi nam kroczenie po skałkach. Gdzie je znajdziemy? W dobrych sklepach z odzieżą sportową. Przyrząd taki jak detektor lawinowy, kieszonkowa stacja pogodowa oraz podobne nie zawsze będą wymagane. Nie wolno jednak pójść w góry bez wiadomości na temat obecnej sytuacji na wierchach. W przypadku zagrażających bezpieczeństwu sytuacji, sprzęt zareaguje w odpowiednim momencie.