Jakim sposobem zorganizować biwak?

Co oznacza “dobry obóz”? Czy dobry biwak, to ten, na którym była wspaniała atmosfera, czy ten, który był perfekcyjnie spożytkowany czasowo (np. na prowadzenie zajęć)? A może dobry obóz, to ten, na który pojechało wielu harcerzy? A czy w takim przypadku biwak, na którym było 8 osób jest zły? Wszyscy znamy wytyczne dobrej zbiórki.

Czy biwak kieruje się takimi samymi regułami? Czy przyszykowanie dobrego obozu oznacza ciężką pracę dla jego realizatorów? Zależy od tego, jak znaczną ma się wprawę w przygotowywaniu biwaków, rajdów, itp. Przede wszystkim szykując plan zajęć zostaw sobie pewne zapasy czasowe – to przyzwoli na wygospodarowanie joty czasu wolnego między zajęciami jak też dużo wolności wieczorową porą i w nocy.

Odpowiada Ci taki tekst? To ekstra, sprawdź stronę pod tym adresem. Przeczytasz tam więcej informacji na podobny temat.

Nie potrzeba będzie gonić materiału. Poza tym coś, czego nie da się uplanować – aura. Po udanym biwaku ogromnie dużo osób uwydatnia, iż na biwaku panowała nadzwyczaj miła atmosfera, iż nie było spięć oraz nieporozumień. Można niewątpliwie spróbować tworzyć atmosferę, niemniej jednak nikt nie zagwarantuje rezultatu.

jogging w odzieży termoaktywnej

Autor: Sammy Zimmermanns
Źródło: http://www.flickr.com

Wszystko to zależy od doboru kadry jak też uczestników. I od wolnej woli porozumienia się w pewnych tematach. I od rozmaitych malutkich rzeczy, jakie zdają się całkiem niedostrzegalne, a jednak. Tak jak na przykład nasze wspólne śniadanie. Co możemy uczynić, aby dać sobie szansę na stworzenie niezłego obozu? Takiego, na jakim wszystkim będzie z sobą dobrze, na którym wszyscy się dobrze czują, gdzie jest czas na poważne zajęcia oraz czas na trochę wariactwa. Z całą pewnością należy solidnie obmyślić co to ma być. Czy obóz (obozy sportowe dla dzieci) czysto integracyjny, czy raczej warsztaty szkoleniowe dla podharcmistrzów? Uprzedzam, żadna z tych form w “czystym” wydaniu nie wyjdzie dobrze. Z biwaku integracyjnego wyjedziemy umęczeni notorycznymi zabawami, tańcami oraz rozmowami, z kolei z warsztatów szkoleniowych – wyczerpani, a może nawet znudzeni.

Sztuka polega na tym, ażeby należycie dobrać proporcje. Przegięcie w jedną ze stron sprawia zniechęcenie części członków drużyny. Trochę się pobawmy, jednak nie zmarnujmy wspólnie spędzonego czasu. Ważki jest dobry rynsztunek (śpiwory 4F – sprzęt turystyczny). Jeżeli na biwak jedziemy bicyklem, dodatkowo odzież rowerowa 4F.