Chcesz szybko i poprawnie obliczyć deklarację podatkową za rok 2015?

Możliwości złożenia deklaracji podatkowej jest kilka. To nasz wybór, czy chcemy zlecić to komuś z zewnątrz, czy policzyć swój PIT samemu – w znanej od lat, papierowej formie albo drogą elektroniczną. Wszystkie sposoby są dobre, dlatego wybierzmy taki, jaki będzie nam najbardziej odpowiadał i przy którym zyskamy pewność, iż nasz PIT został złożony bezbłędnie.

Jeżeli jesteśmy niepewni, czy dobrze wypełnimy sobie PIT, możemy udać się do biura lub do niezależnej, zaprzyjaźnionej księgowej. Wypełnienie prostego PIT-u kosztuje zwykle około 15-20 złotych i zajmuje zwykle kilka minut, najwyżej pół godziny. Policzony dokument (http://happytree.com.pl/) PIT biuro może (po podpisaniu go przez nas) w wersji papierowej wysłać bezpośrednio do skarbówki. Lecz istnieje też możliwość wysłania go jako e-deklarację, to znaczy dokumentu elektronicznego, który może zostać wysłany bez podpisu. Nasza kopia jest dla nas drukowana przez biuro.

Korporacja

Autor: Fabrice Florin
Źródło: http://www.flickr.com

Warto ją mieć, bo może nam się jeszcze przydać, np. w jakiejś instytucji finansowej jeśli będziemy się ubiegać o pożyczkę. Jeżeli chcielibyśmy wykonać rozliczenie druku PIT samodzielnie, możemy pobrać sobie z sieci PIT 2015 program, który jest całkowicie za darmo i działać zgodnie ze wskazówkami, wypełniając kolejne pola. Zwykle jest to dosyć proste i nie przysparza większych problemów. Dokument PIT wypełniony na komputerze również można wysłać bezpośrednio do systemu urzędów skarbowych, a kopię dla nas sobie zachować. Pamiętajmy o tym, że możemy odjąć jeden procent podatku na instytucje charytatywne albo instytucje pożytku publicznego.

Jeśli otrzymaliśmy płytę taką jak „PIT 2015 program” jako dodatek do gazety lub w ramach jakiejś akcji promocyjnej, możemy mieć pewność, że numer KRS placówki, od której ją otrzymaliśmy, figuruje w polu 1%. Wybierzmy instytucję, której chcemy pomagać świadomie, żeby nie zdecydować się na przypadkową placówkę tylko dlatego, iż już figuruje w deklaracji podatkowej – zobacz

Jeśli tylko nie pozostawimy rozliczenia rocznego na ostatni moment, nawet drobne błędy można poprawić. Lepiej zrobić to wcześniej i nie zwlekać do ostatniego dnia kwietnia, żeby uniknąć awarii i przeładowania systemu czy wężyka w urzędzie skarbowym.