Jak prędko rozliczyć pit za kończący się rok?

Ciągle jesteśmy zarzucani informacjami na temat corocznych rozliczeń dotyczących dochodów. Wiele z tych danych jest nam bardzo potrzebnych oraz to na nie powinniśmy zwrócić uwagę w pierwszej linii. Aktualnie zbliża się czas rozliczeń deklaracji takich jak pity 2015. Dostarczenie rozliczenia pit do urzędu skarbowego może się odbywać również internetowo, co absolutnie ułatwia całą procedurę. Złożenie wszystkich niezbędnych dokumentów w umówionym czasie pozwoli na spokojne załatwienie takich spraw. Zależnie od typu otrzymywania dochodów powinniśmy wybrać innego rodzaju deklaracje. Pity mające numer 36 rozlicza się, jeśli prowadzi się swą firmę lub inną działalność gospodarczą. Pit 37 obowiązuje umowy o pracę, zlecenie i o dzieło.

obliczanie podatku

Autor: eFile989
Źródło: http://www.flickr.com
Deklaracja pit 38 to rozliczenie dochodów kapitałowych

Podczas zbycia prywatnych papierów wartościowych, jak również wszystkich udziałów w spółkach, podatnik ma obowiązek rozliczyć się na druku pit 38. Jest wymagane, aby deklarację tę złożyli wszystkie te osoby, które w mijającym roku otrzymali prywatnie, czyli poza działalnością, przychody z tytułu odpłatnego zbycia papierów wartościowych (). Dotyczy to również pożyczonych papierów wartościowych, to znaczy tak zwana sprzedaż krótka, rozmaitych pochodnych instrumentów finansowych lub realizacji praw, które z nich wynikają.

Zaciekawiony? To dla nas fantastyczna wiadomość. Zatem kliknij tu kancelaria prawa gospodarczego i czytaj nawet bez końca kolejne fachowe wpisy.

Istotne są wówczas też udziały w spółkach posiadających osobowość prawną. Różnicy w tym przypadku nie robi to, czy podatnik w mijającym roku nabył prawa do sprzedawanych papierów wartościowych.

PIT - czas na rozliczenie

Autor: eFile989
Źródło: http://www.flickr.com
Dzieje się tak, ponieważ w przypadku rozliczenia tego typu przychodu szczególnie istotna jest data odpłatnego zbycia, nie natomiast termin podniesienia kosztów. Ogromny dostęp do nadzwyczaj ważnych informacji może sprawić, że każdy z nas zdoła znaleźć przydatne dane dotyczące wypełniania deklaracji pit. Dodatkowo w internecie można pobrać niemało programów, co takiego rozliczenia dokonają za nas. To niebywała oszczędność czasu oraz nerwów, ale również szybkie ominięcie wszelkich urzędowych kolejek – .