Rezerwy emerytalne, aktuariusz – słowa, które posiadają ogromne znaczenie dla sporej ilości właścicieli firm w szczególności przy różnorodnych sprawozdaniach.

Dzięki postępowi ekonomicznemu, gospodarczemu oraz technologicznemu współcześnie obywatele przeżywają rozwój i pojawianie się nowych fachów dotychczasdo tego czasu nieznanych oraz właściwie nie potrzebnych człowiekowi. Najwięcej pojawia się zawodów związanych z dziedziną techniczną oraz ekonomiczną, które współcześnie przechodzą największy rozkwit.

finanse

Autor: Ken Teegardin
Źródło: http://www.flickr.com
Coraz bardziej potrzebny zawódDzięki zapotrzebowaniu na wszystkie nowe zawody, które obecnie się tworzą bardzo dużo jednostek decyduje się na ich świadczenie. Dostrzegają oni w nich swoją przyszłość i możliwość rozwoju. Jednym z fachów, który w Polsce zaczyna być znany oraz niezbędny a w Europie Zachodniej czy Ameryce jest bardzo znany to aktuariusz. Trudni się on szczególnie obliczaniem ryzyka oraz wartości projektów finansowych zwłaszcza tych długoterminowych, które są obciążone ryzykiem. Aktuariusz pracuje (zobacz zaległy urlop) głównie w zakładach ubezpieczeniowych, reasekuracyjnych lub też funduszach emerytalnych – więcej. Odnajdzie on zatrudnienie wszędzie tam gdzie niezbędne są jednostki trudniące się profesjonalnie oceną ryzyka. Do jednego z jego zadań należy obliczanie ryzyka wypadków losowych i wysokości wiążących się z nim składek.

finanse

Autor: Lucas Hayas
Źródło: http://www.flickr.com
Zasoby na świadczenia pracownicze
Jest jeszcze jedno bardzo istotne zadanie, którym zajmuje się aktuariusz a mianowicie precyzuje on i wycenia zasoby finansowe na świadczenia pracownicze takie jak nagrody jubileuszowe, niewykorzystane urlopy wypoczynkowe czy odprawy emerytalne. Jednymi z podstawowych zasobów, jakie powinien posiadać obliczone przedsiębiorca to rezerwy emerytalne. Muszą być one obliczane przez danego przedsiębiorce, gdy na podstawie przepisów prawa wynika, iż ich wysokość jest znacząca do raportów finansowych a ich nieuwzględnienie w nim mogłoby obraz finansowy konkretnego przedsiębiorstwa.

Zainteresował Cię nasz opis? Jeżeli tak, to przejdź do następnego artykułu i czytaj dalej leasing konsumencki na samochód o tym, co bardzo Cię zajmuje.

Rezerwy emerytalne przelicza się na podstawie wielu różnych technik, które posiadają różne poziomy trudności – Mimo to jest to jednak trudna czynność, która potrzebuje fachowej wiedzy oraz umiejętności, toteż bardzo dużo osób zgłasza się po pomoc w tej sprawie do aktuariusza, który w tej dziedzinie jest ekspertem.