Różne reguły zatrudniania podwładnych i ustalenia współpracy handlowej w świetle prawa

Typem umów, który występuje najczęściej w naszym kraju są umowy o pracę. Ale bardzo wiele osób znajduje zatrudnienie także na umowach-zlecenie i umowach o dzieło. Niektórzy ludzie decydują się na założenie własnej działalności gospodarczej, mogą wówczas świadczyć usługi w relacji firma-firma, sporządzać faktury i odliczać należny podatek VAT.

ludzie biznesu

Autor: Vladimir Yaitskiy
Źródło: http://www.flickr.com
Umowa o pracę jest bardzo pożądana przez osoby zatrudnione, bo pracownik ma wtedy uiszczane składki na ubezpieczenie społeczne, zdrowotne i emerytalne, ustawowo określoną ilość dni urlopu, a przy wypowiedzeniu mu umowy o pracę dany okres wypowiedzenia (miesiąc albo trzy) i dodatkowe dni na szukanie nowej pracy.

Na umowę-zlecenie pracują zwykle osoby nie związane ściśle z firmą albo takie, które nie otrzymałyby pełnego etatu. Umowa o dzieło zobowiązuje stronę do zrobienia dzieła – jakiejś pracy na rzecz instytucji i wygasa po jego wykonaniu oraz podpisaniu protokołu zdawczo-odbiorczego. Zdarza się, że pewne przedsiębiorstwa mogą dostać z urzędu pracy dofinansowanie dla firm na doposażenie stanowiska pracy.

Poszukujesz niebanalnego materiału, który opisuje pożyteczne tematy? Jeżeli tak, to kliknij tutaj, ponieważ niewątpliwie Ci się przyda. Uczciwie zalecamy ten artykuł (http://www.franklincovey.pl/szkolenia/lider-na-kryzys-wyjdz-z-kazdego-kryzysu-z-rozwinietymi-skrzydlami/).

Mogą wtedy przeznaczyć otrzymane środki na zakup komputera, drukarki i innych sprzętów elektronicznych lub urządzeń przemysłowych wykorzystywanych w konkretnej branży. Jeżeli firma przyjmuje do pracy jakąś osobę i zdobędzie na to stanowisko środki finansowe z instytucji państwowej, musi przedłużyć umowę danemu pracownikowi i – oczywiście jeśli ma umowę o pracę – odprowadzać składki na ubezpieczenie społeczne (źródło artykułu). Natomiast aby przedsiębiorstwo miało niższe koszty utrzymania, może podpisać umowę o współpracy. Często się ją widuje w relacjach pomiędzy dwiema firmami. Dzięki współpracy z innymi właścicielami firm, a nie prywatnymi osobami, przedsiębiorcy zwykle mają możliwość zdobycia większych zysków. Taka umowa nadaje przejrzystości wzajemnym relacjom i pozwala na jasne ustalenie zasad współpracy. Jeżeli podpisało się taką umowę, należy ją również rozwiązać pisemnie, żeby wszystkie dokumenty miały moc prawną. Warto zajrzeć do ogólnych wzorów pism by znaleźć sobie wypowiedzenie umowy o współpracy wzór (szablon) lub jakieś gotowe pismo i wzorować się na nim przy tworzeniu własnego (zobacz ofertę). Można sobie pomóc wpisując w wyszukiwarkę “wypowiedzenie umowy o współpracy wzór”.

Wiele aktów prawnych w Polsce określa stosunki istniejące między pracownikiem a pracodawcą. Czasem warto zasięgnąć porady osoby znającej się na prawie pracy czy sprawach kadrowo-rozrachunkowych. Warto zrobić to zwłaszcza wtedy, kiedy ubiegamy się o dofinansowanie dla firm.