O czym warto pamiętać, kiedy zakładamy własną działalność gospodarczej

Założenie działalności gospodarczej – mimo obiegowej opinii – nie jest procesem zawiłym. W niniejszym materiale przedstawię główne procedury, które trzeba wykonać, by założyć własną firmę.
Od lipca 2011 działa w naszym kraju tzw. „jedno okienko”, dzięki czemu możemy założyć firmę w ciągu jednego dnia.

urząd

Autor: stephen bowler
Źródło: http://www.flickr.com
Rejestracji dokonuje Centralna Ewidencja Informacji o Działalności Gospodarczej, jednostka podległa Ministerstwu Gospodarki. Pierwsze kroki powinniśmy kierować do właściwego urzędu gminy. Koniecznym dokumentem będzie nasz dowód oraz wypełniony wniosek CEIDG-1. Chcąc zaś założyć działalność przez internet, niezbędny będzie podpis elektroniczny. Założenie podpisu elektronicznego może początkowo zdawać się zbyteczne (konieczna jest wizyta w urzędzie), jednakże w dalszej działalności biznesowej może okazać się on ogromnie pomocny (np. do wysłania deklaracji podatkowych w formie elektronicznej). Następnym krokiem będzie wizyta w ZUS-ie, gdyż Centralna Ewidencja Informacji o Działalności Gospodarczej przesyła do ZUS-u jedynie informację o tym, iż powstało nowe przedsiębiorstwo. Musimy jeszcze dokonać zgłoszenia właściciela firmy jako ubezpieczonego. Takiego zgłoszenia dokonujemy w terminie 7 dni od zarejestrowania działalności, we właściwym oddziale. Autor

księgowość

Autor: Lucas Hayas
Źródło: http://www.flickr.com
Jeżeli jest to nasza pierwsza działalność gospodarcza, potrzebny będzie nr. REGON. W ciągu tygodnia od przesłania przez CEIDG wniosku do Urzędu Statystycznego, zostanie przypisany nam niepowtarzalny numer REGON (na ogół trwa to ok. 2 dni roboczych). Nie będzie obowiązku odwiedzin w Urzędzie Skarbowym, z wyjątkiem osób które zamierzają zostać podatnikami podatków VAT. W tymże wypadku niezbędne będzie wypełnienie blankietu VAT-R, który trzeba złożyć we właściwym Urzędzie Podatkowym razem z uiszczeniem opłaty 170 zł. Osoba rejestrująca działalność zobligowana będzie również do posiadania rachunku bankowego. Poniektóre branże wymagają zezwoleń, w związku z tym przed rozpoczęciem działalności trzeba upewnić się czy nasza firma nie wymaga specjalnej koncesji.
Jeżeli potrzebujemy wsparcia w prowadzeniu firmy, starczy w przeglądarkę wpisać wyrażenie: biuro księgowe Bielsko-Biała czy też biuro rachunkowe Bielsko-Biała, ewentualnie porady prawne – jeśli prowadzimy biznes w owym mieście. Na pewno odnajdziemy profesjonalistów którzy pomogą nam w trudnych zagadnieniach związanych z prowadzeniem biznesu.