Czym się kierować wybierając dobrą książkę dla dziecka? Jakie kwestie są najważniejsze?

Czasami jest tak, że idę do księgarni, by kupić dziecku książkę, ale nie mam konkretnego tytułu albo chociażby autora na myśli. Pół biedy, jeśli jest to stacjonarna księgarnia, po dłuższej chwili spędzonej między półkami, po kilkunastu obejrzanych oraz „pomacanych” książkach udaje mi się coś wybrać. Gorzej, jeżeli zakupu dokonuję w księgarni internetowej. Wirtualnej książki nie mogę przekartkować ani sprawdzić jakości zamieszczonych w niej ilustracji. Nie jest dziwne w związku z tym, iż wybór jest trudny, szczególnie, że na rynku książek przeznaczonych dla dzieci i młodzieży co roku pojawia się trzy tysiące pozycji.

książki
Jakimi rzeczami się zatem kierować kupując książkę dla dziecka? Gwoli ścisłości powinniśmy wspomnieć, że wciąż więcej księgarni w sieci posiada w swojej ofercie próbki książek, czyli tak samo, jak w księgarni tradycyjnej możemy sprawdzić co jest w środku. Najczęściej jest tak, iż jest dostępnych kilka-kilkanaście stronic. Jednak nie wszędzie jest to możliwe. Wracając natomiast do sedna tematu, to bez wątpienia istotnym wyznacznikiem w kwestii najlepsza proza dla dzieci, będzie płeć.

To na pewno pogląd nie do końca poprawny politycznie, natomiast pamiętajmy, iż za sprawą środowiska, szczególnie rówieśniczego, reklam oraz mediów, w pewnym wieku dzieci mają zainteresowanie typowe dla konkretnej płci. Bardzo ważny będzie tu wiek dziecka. Niemal wszyscy wydawcy na okładce podają informacje o wieku dziecka, i jest to ważne, lecz nie zawsze warunkujące wszystko, ponieważ trzeba również zwracać uwagę na faktyczną dojrzałość młodego człowieka. Tak naprawdę czteroletniemu dziecku może spodobać się książka, która przeznaczona jest dla starszego dziecka, tak samo jak nastolatek może polubić baśnie. Wiekowe wskazówki mogą być jednak bardzo pomocne. No i na koniec można powiedzieć o liście lektur szkolnych, tym bardziej jeżeli mówimy o starszym dziecku.

Niektórym tego typu lista dosyć źle się kojarzyć, dobrze jednak o niej pomyśleć, ponieważ taka lista układana jest przez znawców tematu. Bardzo niedobrze by było, gdyby nasze dziecko skreśliło jakąś pozycję, tylko dlatego, że jest na owej liście. Pamiętajmy również, aby urozmaicać rozrywkę naszemu dziecku, nie tylko książki dobrze jest kupować, lecz także przykładowo dvd nowości