W jaki sposób chronić domenę internetową

Przedsiębiorcy, którzy postanawiają prowadzić sprzedaż usług i towarów mogą natrafić na wiele problemów – tym bardziej, jeśli decydują się na sprzedaż w internecie. Jak dbać o bezprawne wykorzystanie własności intelektualnej i przemysłowej w internecie? I co tak naprawdę mówi to pojęcie?

firma

Autor: istock
Źródło: istockphoto.com
Wszystko to co wytworzy człowiek przy pomocy swojego intelektu, a co jest nowatorskie, do tej pory niepospolite, nazywamy własnością intelektualną. Są to zwykle utwory muzyczne, prace literackie, kompozycje kolorystyczne (logo) oraz znaki towarowe – . Tym ostatnim może być np. domena internetowa, która nie jest już tylko identyfikatorem dla stron internetowych, a zaczęła też – jako znak towarowy – identyfikować dane towary, usługi oraz przedsiębiorców – . Dlatego osoba, która zakłada sklep w sieci przede wszystkim powinna sprawdzić czy nazwa pod którą kryje się strona www – pod którą przedsiębiorca ma zamiar prowadzić działalność, nie narusza praw osób trzecich.

Co powinniśmy zrobić jeśli zauważymy, iż ktoś z premedytacją wzoruje swoją stronę na naszej? Wówczas trzeba ustalić, do kogo należy domena.

Ciekawi Cię tylko wiarygodna informacja z witryny (http://franklincovey.pl/szkolenia/lider-na-kryzys-wyjdz-z-kazdego-kryzysu-z-rozwinietymi-skrzydlami/)? Jeżeli tak, to zachęcamy do obejrzenia naszej strony, gdzie za każdym razem znajdziesz najlepsze informacje.

Po identyfikacji podmiotu który dopuścił się naruszenia, przedsiębiorca prowadzący sklep internetowy powinien

firma

Autor: University of the Fraser Valley
Źródło: http://www.flickr.com

wystosować tzw. list ostrzegawczy, w którym zawarta zostanie zwięzła argumentacja wskazująca na naruszenie cudzych praw.

Miałeś szansę, żeby tu przeglądnąć ciekawy post? Liczysz na więcej? Zatem kliknij w źródło i przejdź na inną stronę z przeróżnymi wpisami.

Coraz bardziej popularne wykorzystywanie internetu w prowadzeniu działalności gospodarczej przyczynia się do sytuacji, w której rośnie liczba przypadków niezgodnego z prawem wykorzystania cudzej renomy, marki czy znaku towarowego. Przeważnie podmioty decydują się na to, chcąc się promować lub działać na szkodę konkurencji. Nieuczciwa konkurencja polega np. na rejestrowaniu domen zawierających cudze znaki towarowe – . Wykorzystuje się je dla zwiększenia zainteresowania własną stroną internetową. Wiedzmy jednak, że aktualne przepisy są tak sformułowane, iż umożliwiają zakwalifikowanie konkretnych działań jako czyny nieuczciwej konkurencji oraz na zastosowanie odpowiednich sankcji za tego typu naruszenia. Warto więc zadbać o swoje interesy.