Jakie informacje warto mieć zakładając swoją firmę? Jak przedstawia się kwestia konieczności kupna kasy fiskalnej?

Przy zakładaniu swojej działalności musimy dopiąć dużo kwestii na ostatni guzik. Przyszły właściciel firmy jest zmuszony często sam poszukać dużej ilości informacji. Po pierwsze jak założyć swoją firmę. Od tego pewnie zaczyna szukanie. Później jest jeszcze dużo innej przydatnej wiedzy. Są to podstawy rachunkowości, kwestia ewidencji przychodów i rozchodów, albo znajomość tego typu haseł jak koszty bezpośrednie czy pośrednie. Dobrze jest zapoznać się z takimi informacjami. Można w ten sposób zmniejszyć koszty prowadzenia firmy i nie zlecać niektórych zadań na przykład firmie zajmującej się księgowością. Taka wiedza może nas również uchronić przed ewentualną karą wynikającą właśnie z braku informacji.

kasa fiskalna
Jeśli chodzi o rozporządzenie w sprawie kas fiskalnych na 2016 rok istnieje długa lista podmiotów, które są zobowiązane takie urządzenie posiadać – rozporządzenie w sprawie kas fiskalnych. Należy zobaczyć na wykazie czy nasza przyszła działalność, typ artykułów, które chcemy sprzedawać są objęte takim nakazem. Z tym, iż na pewno tego typu obowiązek powinni spełnić taksówkarze, firmy dokonujące przeglądy techniczne pojazdów czy choćby osoby zajmujące się doradztwem podatkowym. Należy wiedzieć, że jeżeli chodzi o taką listę na lata 2015-2016 jest ona rozszerzona o szereg zawodów, które są zmuszone korzystać z kasy fiskalnej. Dlatego należy sprawdzić taką listę. Jeśli nasza firma będzie zajmowała się sprzedażą wysyłkową, to nie musimy posiadać takiego urządzenia. Wszystkie wpływy muszą być natomiast dokonywane na konto oraz w dokumentacji powinna znajdować się informacja, jaki rodzaj towaru sprzedaliśmy oraz komu – Cena Biznesu.

paragony

Autor: Hey Paul Studios
Źródło: http://www.flickr.com
Jak natomiast po sprawdzeniu wyjdzie na to, iż dla naszej działalności kasa będzie potrzebna trzeba pamiętać o kilku kwestiach. Przede wszystkim bezwzględnie rejestrować każdą transakcję na kasie i wydawać paragony. Jeśli nie będziemy tego przestrzegać możemy dostać karę finansową przy okazji kontroli przez Urząd Skarbowy. Należy także mieć na uwadze to, że jak chodzi o kasę fiskalną jest potrzebna homologacja, jaka potwierdza zgodność ze standardami Ministerstwa Finansów. Kasy fiskalne sprzedawane są jako urządzenia, które mogą być używane do chwili wygaśnięcia ich homologacji, lub zapełnienia pamięci fiskalnej, lub też aż do wyrejestrowania ich z Urzędu Skarbowego – czym jest homologacja.