O jakich rzeczach musi się pamiętać, jeżeli zacznie się prowadzić dużą lub małą firmę.

Prowadzenie swojej firmy wiąże się z koniecznością załatwiania wielu rzeczy, w tym rozliczeniami ze skarbówką. Wszyscy pewnie znają takie słynne powiedzenie, że jedyna pewna rzecz to podatki i śmierć, i trzeba niestety o tym pamiętać. Podatki należy odpowiednio rozliczyć, w tym celu składa się co pewien czas zeznania, lecz również je zapłacić.

finanse, rachunki

Autor: Lucas Hayas
Źródło: http://www.flickr.com
O ile z wypełnieniem zeznania przeważnie nie ma większych problemów, o tyle z opłaceniem różnie to może być. Wprawdzie w każdej zapłaconej przez klientów fakturze otrzymuje się vat, ale jest to gotówka, jaka niekiedy może kusić, aby ją w jakiś sposób wykorzystać, a później może braknąć na spłatę zobowiązań. A to zakończyć się może tym, że firmowe konta zostają zajęte przez urząd skarbowy i wszelkie nowe przelewy są zabierane na poczet zobowiązań. Oczywiście będą się zdarzać przypadki, że wszystko przeciąga się tak długo, że firma załapie się na przedawnienie zobowiązania podatkowego, lecz liczenie na taką opcję jest mocno ryzykowną strategią .
Poza zobowiązaniami podatkowymi wszystkie firmy mają jeszcze inne liczne obowiązki. Za każdego pracownika trzeba płacić składki zus, tu w przypadku niepłacenia sytuacja może być bardzo podobna, jak przy urzędzie skarbowym, tu również zbyt duże zaległości mogą się stać powodem zajęcia kont. Duże firmy muszą także przygotować różnego rodzaju raporty i sprawozdania finansowe spółek, a w przypadku gdy będą notowane na giełdzie, to tego typu rzeczy będzie całkiem sporo (sprawozdania finansowe spółek).

bizes, firma

Autor: dhub limited
Źródło: http://www.flickr.com
Założyciele firmy nie mogą także zapomnieć o pozyskaniu odpowiedniego kapitału na jej start. W ostatnim czasie ogromną popularnością cieszą się najróżniejsze dotacje na otwarcie firmy, dzięki którym można zdobyć całkiem pokaźne kwoty na wystartowanie swojego biznesu. Oczywiście jak to przy unijnych środkach bywa, do wypełnienia jest ogrom różnego rodzaju formalności . Jednak biorąc pod uwagę wysokość tych dofinansowań i to, że przeważnie nie trzeba ich zwracać, to można się przez te procedury przedrzeć i spróbować zdobyć te środki.