Skomplikowane drogi polskich urzędów – co ułatwia deklaracji pit

Obecnie niemalże każdego dnia mamy styczność z wszechobecną biurokracją. Chcąc załatwić jakiekolwiek interesy związane przykładowo z własną firmą, na każdym kroku jesteśmy zmuszeni do wypełniania licznych wniosków i biegania od urzędu do urzędu. System biurokratyczny w Polsce jest tak zbudowany, że można przypuszczać, iż najważniejszym celem jego funkcjonowania jest psychiczne wykończenie człowieka. Obywatele najczęściej gorączkowo reagują na samą myśl o konieczności pójścia do urzędu w celu złożenia jakiegokolwiek wniosku.

zeznania podatkowe

Autor: reynermedia
Źródło: http://www.flickr.com

Podstawowy kłopot stanowi niejasność przepisów oraz fakt, iż druki te są wyjątkowo zawiłe. Zwyczajni obywatele, którzy na co dzień nie mają nic wspólnego z pracą w biurze , mają ogromne problemy z pojmowaniem zawiłości różnego rodzaju podań i wniosków . Przykładem tego rodzaju dokumentów jest bez wątpienia PIT. Zwyczajowo w ten sposób określa się rozliczenie podatku dochodowego za dany rok. Każdy człowiek, który uzyskuje zarobki, bez względu na to, czy chodzi o umowę o dzieło, zlecenie czy pracę, jest zmuszony wraz z początkiem danego roku wypełnić rozliczenie podatkowe za rok poprzedni . Z uwagi na szczególną zawiłość druku PIT, w Polsce funkcjonują liczne firmy księgowe (jeżeli szukasz księgowej w stolicy, rzuć okiem na firmy z okolic mokotów warszawa) zajmujące się zawodowo ich wypełnianiem . Obecnie jednak, w związku z dostępnością do sieci, rośnie moda na wypełnianie PITu za pomocą różnego rodzaju programów. Każdego roku powstają nowe oprogramowania, upraszczające przejście przez proces uzupełniania zawiłych rubryk tego dokumentu . Dzięki temu , otrzymujemy możliwość, aby wypełnić pit online, bez wychodzenia z domu.

podatki

Autor: Indi Samarajiva
Źródło: http://www.flickr.com

Wystarczy że w przeglądarce wpiszemy hasło brzmiące np. ,,program pit 2015’’, a uzyskamy szereg wyników, w których dostępne są przekierowania do konkretnych aplikacji upraszczających uzupełnianie rozliczenia na przykład: . Tego rodzaju oprogramowania są bardzo pomocne i coraz więcej ludzi z nich korzysta, przeważnie ze względu na intuicyjność działania i brak konieczności wychodzenia z domu. W czasach kiedy obywatele na co dzień są zmuszani do składania dziesiątek wniosków w dziesiątkach różnych urzędów, chociaż PIT można wypełnić na swoim komputerze, bez konieczności stania w kolejce po pomoc np. w urzędzie czy biurze księgowym.