Drobne prezenty, czyli w jaki sposób tworzyć dobry wizerunek naszej marki.

Obecne tworzenie obrazu firmy, której jesteśmy pracownikami albo właścicielami, nie polega jedynie na promowaniu własnego produktu lub też usługi, ale bardzo istotne jest także to, jak jest ona odbierana przez naszych klientów. Ma na to wpływ całkiem spory szereg elementów.Dla dobrze działającej firmy ważkie jest to, żeby przez cały czas utrzymywać świetny kontakt z konkretnym klientem.

firmowy kosz upominków

Autor: Canto alla Moraia
Źródło: http://www.flickr.com

Inne firmy, które współpracują z nami od jakiegoś czasu są ważne z tego względu, iż dzięki nim mamy przecież zapewniony stały dochód, bowiem zwykle jest tak, iż zadowolony klient nie będzie szukał nowego wykonawcy, lecz znowu skorzysta z usług tej, która już kiedyś solidnie wykonała powierzone obowiązki albo sprzedała produkt, z którego jest zadowolony. Istotne jest, żeby w naszej firmie był ktoś, kto prowadzi przez cały czas danego klienta. Jest to o tyle ważne, iż taki klient będzie posiadał swojego doradcę w naszej firmie i to z nim będzie mógł się zawsze kontaktować w przypadku jakiegoś zapotrzebowania czy pytania. To jeden z ważkich elementów tworzenia relacji między nami a danym klientem. Dobrze widziane są też chwile, w których nasz klient otrzymuje od nas jakiś prezent firmowy. Nie musi to wcale być nic niesamowitego, czasem wystarczający jest przecież jakiś niewielki nawet gadżecik, komplet do pisania kurs (nasz odsyłacz) jeżeli dysponujemy większym budżetem reprezentacyjnym, to mogą być to napoje alkoholowe. Natomiast dla tych, którzy z nami owocnie współpracują, możemy sprezentować na przykład świetny koniak, wieloletnią whisky menedżery (zobacz przejdź do oferty) może to również być nalewka cytrynowa – zobacz również tutaj. Naprawdę dobrze jest pamiętać o tego rodzaju prezentach.

wizerunek firmy

Autor: Enterprise Minnesota
Źródło: http://www.flickr.com

To naprawdę miłe gesty, podtrzymujące nasze relacje między klientem a firmą oraz stwarzają pożądany obraz firmy z klasą. Szczególnie prawidłowo jest też przypominać o sobie w momencie świąt. Jakiś niewielki upominek świąteczny dla firm, z którymi współpracujemy, będzie świetnym dowodem naszej troski o konsumenta. Tak więc jeżeli prowadzimy firmę lub jesteśmy pracownikami odpowiedzialnymi za kontaktowanie się z klientem, to pamiętajmy i uwzględniajmy w naszej działalności takie nieduże nawet gesty w postaci prezentu. Czasem nawet nieduży upominek będzie lepszym dowodem uznania dla klienta niż piękne słowa.

Może Cię również zainteresować –