Najistotniejsze dobrodziejstwa, które przynosi marketing relacji

Przekształcające się okoliczności na rynku wymagają od jednostek elastyczności. Konsumenci są coraz to bardziej wymagający, a zdobycie konsumenta w warunkach znacznej konkurencji staje się coraz trudniejszym zadaniem. Marketing relacji i narzędzia które służą do jego realizacji, potrafią okazać się doskonałym źródłem wyższości konkurencyjnej. Dbałość o satysfakcję klienta i uzyskiwanie jego lojalności, również kształtowanie pozytywnego wizerunku firmy w świadomości nabywców to inwestycje, jakie procentują przez długie lata.

grupa

Autor: Nazareth College
Źródło: http://www.flickr.com
Coraz nagminniej stosowany marketing (łącze) relacyjny polega na rozpoczęciu i utrzymaniu długofalowej więzi z odbiorcą, oraz otwartym komunikowaniu się przez budowanie dialogu i obustronnego zaufania. Najistotniejsze dobrodziejstwa, które przynosi odpowiednio urzeczywistniany marketing (zobacz segmentacja marketingowa) relacji to podniesienie satysfakcji i oddania klientów, zwiększenie sprzedaży, podniesienie skuteczności działań promocyjnych przez ich lepsze dostosowanie do nabywców i wyeliminowanie działań nieskutecznych, łatwiejsza identyfikacja potencjalnych klientów i minimalizacja kosztów pozyskiwania nowych odbiorców, oraz wzrost jakości dostarczanych usług i obsługi klienta.

Firmy wyszukują cały czas oryginalnych rozstrzygnięć do budowania pozytywnych stosunków i więzi z odbiorcą. Odpowiednio projektowany i zaaranżowany gwarantuje realizacje niemal każdego z zamierzonych celów. Program lojalnościowy przybiera przeróżne postaci, dobrane do indywidualnych typów biznesowych. Przybiera różną postać w zależności od charakteru partycypantów programu. Dla każdej grupy zestawiane są należyte mechanizmy nagradzania, zależne od zachowań transakcyjnych odbiorców.

nowe znajomości

Autor: Janus Sandsgaard
Źródło: http://www.flickr.com
Najpopularniejszą formą programów lojalnościowych jest program punktowy. Program ten polega na gromadzeniu punktów na osobistych kontach uczestników programu, a w następnej kolejności wymianie ich na gratyfikacje rzeczowe z katalogu nagród. Projektami lojalnościowymi są także programy rabatowe. Są to upusty na kolejne sprawunki przypisywane po zrealizowaniu należytego poziomu zakupowego. Oddany konsument jest prawdziwym skarbem dla każdego przedsiębiorstwa.