Transportowanie produktów z Chin. O czym należy pamiętać?

Handel jest zajęciem, które jest prawie tak stare jak sama ludzkość. Na początku była to z reguły transakcja bardziej polegająca na wymianie danych rzeczy. Jedna strona posiadała coś czego potrzebowała druga i odwrotnie. Handel zawsze niewątpliwie wiązał się z konkurencyjnością, jednak tym bardziej dziś ta konkurencja jest ogromna. Coraz ciężej przebić się ze swoim pomysłem na interes, bo rynek jest dosyć mocno przesycony wszelkimi towarami czy usługami. Dlatego musimy się w jakiś sposób odznaczać i być atrakcyjniejszą firmą dla klientów niż konkurencja. Ogromną zaletą dla potencjalnych klientów jest niska cena. Z tego też powodu wciąż więcej firm wchodzi w import z Chin. Jak wygląda tego typu współpraca i jakie formalności należy załatwić?

towar

Autor: Aaron Muszalski
Źródło: http://www.flickr.com
Powinniśmy być czujni już na etapie negocjowania z dostawcą z Chin oraz dobrze określić wszystkie szczegóły, włącznie z konieczną dokumentacją. Należy mieć na uwadze to, iż musimy mieć komplet dokumentów w oryginałach jeszcze nim nasz towar (polecamy sprawdź tu) zostanie dostarczony do granicy z Polską. Natomiast aby dostać całość dokumentacji od strony chińskiej trzeba zapłacić całość za towar. Z tego powodu musimy mieć przygotowaną całą sumę.

Chcesz poszerzyć swoją wiedzę na temat opracowany w naszym wpisie? Więc namawiamy – naciśnij odnośnik (http://www.sol-drogowa.pl/pl) i oglądaj nowe ciekawe wiadomości.

Nawet jeśli chcemy rozbić płatność na raty, to zapłata całości i tak będzie musiało nastąpić w dość krótkim czasie. Jeśli w grę wchodzi spedycja kolejowa, tego typu transport zajmuje około dwóch tygodni. Dlatego nie mamy aż tak dużo czasu na zrobienie opłat oraz otrzymanie dokumentacji, więc całość powinna być zrobiona dosyć sprawnie.

dokumenty przewozowe

Autor: www.sxc.hu
Źródło: www.sxc.hu
Do załatwienia wszystkiego potrzeba konkretnych dokumentów. Ważne by były one w języku angielskim. Trzeba zdobyć list przewozowy, fakturę na towar. Tutaj istotne jest by posiadała niezbędne informacje takie jak, nazwę towaru, ilość sztuk, cenę za pojedynczą sztukę towaru, wartość całości, sposób dostarczenia, informację dotyczącą tego skąd jest towar, jak również jego wagę netto i brutto. Prócz tego przyda się też dodatkowy dokument, a mianowicie świadectwo pochodzenia (np. import z chin). Trzeba bowiem zdawać sobie z tego sprawę, iż niektóre towary dzięki świadectwu pochodzenia mogą mieć obniżone opłaty celne. Jak jednak nie jesteśmy pewni co do niektórych wytycznych dobrze będzie skontaktować się z agencją celną. W ten sposób nie będzie nam groziło narażenie się niepotrzebne opłaty wynikające z opóźnień. Takie opóźnienia są związane bowiem z dodatkowymi kosztami za magazynowanie towarów, które musimy w jakimś miejscu ulokować czekając na właściwe dokumenty.