Wakacje. Dla kogo kraina górska, a dla kogo morze

Dokąd nie jechać na wczasy z chorym sercem, astmą, uczuleniem, jaskrą, żylakami. Komu zaszkodzić może nurkowanie, komu zaś pobyt na wsi?

Jedno jest pewne. Zmiana klimatu i wypad na wakacyjny urlop to idealny sposób na relaks, podreperowanie zdrowia a także nagromadzenie mocy na tę „gorszą” porę roku. Podróżować warto, gdyż organizm pragnie takiego bodźca. Ideałem byłoby, gdybyśmy wszyscy byli zdrowi, ale niestety bardzo wielu z nas zmaga się z różnymi chorobami przewlekłymi. I chociaż w większości nie ma przeciwwskazań, aby takie osoby wyjeżdżały, są jednakże miejsca, jakie służą nam mniej lub bardziej w zależności od naszych niedyspozycji.

morze

Autor: Jörg Schubert
Źródło: http://www.flickr.com

Woda morska ma ogromnie dużo komponentów mineralnych, między innymi wapń, magnez ,brom i potas. Najbardziej bogate w minerały jest Morze Martwe. Jego wody zawierają dziesięć razy więcej minerałów niż dowolne inne morza. Jednakże Morze Martwe nie jest morzem, a słonym jeziorem, z którego paruje bardzo dużo wody i skutkiem tego wysokie stężenie soli oraz składników mineralnych. Z dobroczynnych własności wody morskiej możemy też z powodzeniem skorzystać nad Bałtykiem. Spacerując plażą, szczególnie gdy fale są duże, natomiast morze niespokojne, wdychamy uzdrawiający sprej. Takie zdrowe powietrze jest nawet do 2 km od brzegu. Morski aerozol budzi rzęski w oskrzelach do pracy, wspomaga usuwanie zalegającej wydzieliny a także zanieczyszczeń, a więc po prostu oczyszcza drogi oddechowe. Idealny czas na leczniczy spacer to poranek po sztormowej nocy.

Wiele osób wybiera cudzoziemskie spa nad morzem, bo chce mieć gwarancję słońca a także ciepłą wodę – pojedź do spa nad morze. Ale kąpiąc się w chłodniejszym morzu, także zyskujemy, gdyż hartujemy ciało. By robić to z głową i nazbyt się nie wychłodzić, warto kąpać się krótko parę razy. Do wody nie wchodzimy prosto z ręcznika. Przedtem musimy się nieco rozgrzać chodem – nawet króciutkim spacerem wzdłuż plaży. Pierwsza kąpiel musi trwać tylko kilka minut, każda następna – nieco dłużej.

Hotel spa to doskonały wybór – hotele, które oferują zabiegi spa. Woda morska świetnie budzi krążenie. Brodzenie w wodzie po kolana jak też pływanie poprawia krążenie żylne – stąd polecane jest ludziom cierpiącym na przewlekłą niewydolność żylną. Kąpiele morskie mają wpływ także na kondycję skóry – korygują mikrokrążenie, natleniają ją i ujędrniają.