Cztery pory roku w Rumunii

Mimo iż w Polsce nadal można spotkać się z krzywdzącymi stereotypami a na temat tego kraju, Rumunia cieszy się coraz większa popularnością wśród naszych rodaków. I nic dziwnego, jest to miejsce malownicze, z piękna architekturą, posiadające dostęp do morza oraz góry – wszystkie możliwe opcje wakacyjne w jednym kraju!

Transylwania

Literacka postać hrabiego Drakuli rozsławiła Rumunię na cały świat, bowiem pierwowzór, Vlad Palownik, był włodarzem siedmiogrodzkim. Na terenie Transylwanii, znajdującej się w paśmie Karpat, możemy odwiedzić zamek, w którym rezydował, znany z licznych okrucieństw, szlachcic. Z kolei w niedalekim mieście Sighisara, znajduje się Dom Drakuli, w którym urodził się Vlad Palownik. Poza krwawa historią, w Siedmiogrodzie możemy cieszyć się z bliskiego kontaktu z naturą.

Zabytki

Rumunia zabytkami stoli – prócz zamku Drakuli mamy tu liczne przykłady budowli wczesnogotyckich i renesansowych. W Prejmer powstał największy kościół warowny w Europie, z kolei w Brasovie znajdziemy średniowieczny mur miejski, całkiem dobrze zachowany. Warto również wybrać się do Bukowiny, aby zobaczyć liczne w tym regionie klasztory.

Delta Dunaju

Właśnie na terenie Rumunii znajduje się najbardziej malownicza część wybrzeża czarnomorskiego – Delta Dunaju. Nadmorskie kurorty, zwane rumuńska riwierą, niczym nie ustępują plażom Chorwacji czy Bułgarii. Jeśli planujemy leniwe wakacje warto wybrać się właśnie tu. Ze względu na stosunkowo małą liczbę turystów spędzimy tu miło czas, wylegując się na plaży i kosztując przysmaków lokalnej kuchni. Ceny, jak na polska kieszeń, są bardzo przystępne.

A może góry?

Nawet zimą warto rozważyć wycieczkę do Rumunii.wycieczki – dodatkowe info -Są tu bowiem całkiem przyzwoite warunki narciarskie, kilka ośrodków w europejskim standardzie i ponad 70 kilometrów tras narciarskich. Może w porównaniu z Alpami czy naszymi Tatrami, są to małe zimowiska, jednak mają swoje plusy. Ceny, w porównaniu ze standardem, są bardzo atrakcyjne, poza tym niewątpliwym atutem są też liczne wspomniane wyżej zabytki, znajdujące się w bliskim sąsiedztwie kurortów. Planując wypad na narty w Karpaty, warto zarezerwować jeden dzień na zwiedzanie zamku Drakuli.

Odkąd w 2007 roku Rumunia stała się członkiem Unii Europejskiej, jej popularność znacznie wzrosła. Ten do niedawna nieznany i niebudzący zaufania kraj, jest obecnie coraz częściej wybieraną przez europejczyków opcją wakacyjną. Całkiem słusznie, ma on bowiem wiele do zaoferowania turystom na każdą porę roku – piękne plaże, przyjazne zimowiska, liczne zabytki i piękną przyrodę.