Podstawowe informacje na temat tego, w jaki sposób można dokonywać odpraw celnych w innych krajach.

Każda firma rozliczać się musi z urzędem skarbowym. W zależności od rodzaju działalności, którą się prowadzi może to być proste policzenie podatków, ale też bardziej skomplikowane w przypadku prowadzenia działalności importowej czy eksportowej. W szczególności w tych ostatnich przypadkach firmy będą miały liczne formalności do wykonania, bowiem będzie jeszcze dochodzić kompleksowa odprawa celna.

terminal kontenerowy

Autor: tommy japan
Źródło: http://www.flickr.com
Jednak u nas cały czas są z tym duże problemy, mimo znacznej poprawy w ostatnim czasie. Szczególnie importerzy narażeni są na nieplanowane kontrole, obowiązek przygotowywania wielu zupełnie niepotrzebnych dokumentów, a czasami może to być po prostu zły humor celnika, żeby opóźnić dostawę. Kolejnym problemie jest fakt, że urzędnicy samodzielnie interpretują przepisy, tak więc przedsiębiorcy nie wiedzą tak naprawdę, czy w danym przypadku prawidłowo się rozliczają. Wszystko to powoduje, że coraz większa ilość firm rezygnuje z odprawiania się w naszych urzędach, i zaczynają się rozliczać tam, gdzie towar pojawia się na terenie Unii Europejskiej, przeważnie będą to Niemcy ze względu na bliskie położenie i ogromny port w Hamburgu.

transport lotniczy

Autor: NOAA Photo Library
Źródło: http://www.flickr.com
Żeby takie rozliczenie można było zacząć, niezbędne będzie przedstawicielstwo fiskalne jakiegoś niemieckiego partnera – przepisy unijne będą bowiem pozwalać na dokonywanie rozliczeń w każdym z krajów członkowskich. Pośrednik taki będzie odpowiadał za wszystkie rzeczy związane z przygotowaniem dokumentów celnych, a także będzie się zajmował niezbędnymi procedurami które mają właściwie porozliczać należne cło i podatki. Wszystko zaczyna się w momencie wjechania towaru do unijnego kraju, przeważnie będzie to wyładowanie kontenera w jednym z niemieckich portów. Po wypełnieniu i przekazaniu do urzędów wszystkich dokumentów niezbędne będzie przewiezienie towarów do klienta końcowego. Trzeba będzie więc do tego zapewnić transport niemcy polska, może to być albo lądem, albo następnym statkiem do polskiego portu. Dzięki przeniesieniu odprawy do któregoś z innych krajów właściciele naszych firm nie tylko przeznaczają na to znacznie mniej czasu, ale też mogą sporo zaoszczędzić.