Jakiego typu formalności związane są z zakładaniem swojej firmy?

W czasach, kiedy wiele osób nie może znaleźć zatrudnienia szansą na porzucenie bezrobocia okazuje się być założenie własnej działalności gospodarczej. Zakładanie firmy związane jest rzecz jasna z rozmaitymi formalnościami. Na szczęście nie są one zbyt skomplikowane.

człowiek biznesu

Autor: University of the Fraser Valley
Źródło: http://www.flickr.com

Jak założyć firmę jednoosobową? To pytanie w wielu wypadkach zadają sobie osoby, które zamierzają otworzyć własną działalność gospodarczą. Spróbujemy w miarę możliwości udzielić odpowiedzi jak założyć firmę jednoosobową. Aby móc uruchomić własną firmę, trzeba w pierwszej kolejności zakładaną działalność zarejestrować. (Dokładne informacje: wFirma.) Prowadzenie działalności rejestruje się w urzędzie miasta bądź gminy, dostarczając w tym celu prawidłowo wypełniony wniosek. Po dokonaniu rejestracji działalności każdy przedsiębiorca ma obowiązek wystąpić o nadanie mu numeru REGON oraz numeru identyfikacji podatkowej znanego jako NIP. Numer REGON będzie potrzebny między innymi do opłacania składek do ZUS. Jednym z druków , które wydawane są przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych jest druk ZUS Z-3. Wydawany ZUS Z-3 jest drukiem wymaganym do obliczenia wysokości zasiłku (zobacz https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-jak-zalozyc-firme-ochroniarska) chorobowego. Więcej informacji o wcześniej wspomnianym druku znajdziecie tutaj: które są zatrudnione na umowę o pracę czy na umowę zlecenie (zobacz kalkulator umowa zlecenie) bez wątpienia chcą poznać swoje wynagrodzenie netto. Tymczasem zdecydowana większość pracodawców podaje wynagrodzenie brutto. Kwota brutto przewyższa wynagrodzenie netto, jeśli nie wiemy jak obliczyć wynagrodzenie netto w momencie otrzymania wynagrodzenia od pracodawcy możemy czuć się niemile zaskoczeni. Na nasze konto wpłynie mniej pieniędzy niż zapisano w umowie. Jak obliczyć wynagrodzenie netto – takie pytanie zadaje sobie naprawdę wielu pracowników. Z pomocą przychodzi w tej sytuacji globalna sieć komputerowa. W tym przypadku warto zajrzeć tutaj: jak obliczyć wynagrodzenie netto.

ludzie w pracy

Autor: Piotr Drabik
Źródło: http://www.flickr.com

Wystarczy w wyszukiwarkę internetową wpisać nasze pytanie, aby po paru minutach otrzymać adresy kilku czy też kilkunastu stron, które pozwalają w ciągu kilku chwil przeprowadzić przeliczenie wynagrodzenia brutto na netto. Powinno się rzecz jasna wiedzieć, jakie składki nasz pracodawca reguluje za nas na ubezpieczenie zdrowotne, jakie na naszą przyszłą emeryturę, ale także jak wysoką potrąca nam zaliczkę na obowiązkowy podatek dochodowy. Od kwoty brutto naszego wynagrodzenia musimy bowiem odliczyć wskazane składki oraz zaliczkę na podatek. Ze wsparciem programu obliczenie wysokości wynagrodzenia netto nie jest trudne.