Samodzielne warzenie, czyli pierwszy właściwy ruch na drodze w dojrzałe życie

Rozpoczęcie studiów w miasteczku daleko usytuowanym od obecnego miejsca zameldowania, jest dla nastolatków dużym wyzwaniem. Oprócz uczęszczania na ćwiczenia będą musieli zmierzyć się z tymi bardziej banalnymi czynnościami: od prania poczynając, a na sprawunkach kończąc. Dużym sprawdzianem samowystarczalności będzie również przygotowywanie posiłków na własną rękę.
Uczelniane stołówki nie funkcjonują już tak prężnie jak jeszcze kilkanaście lat temu, a wartość dania obiadowego zamówionego w barze mlecznym jest na tyle wysoka, że skutecznie odstrasza słuchaczy studiów wieczorowych od konsumpcji. Wolą kupić sobie potrawki w torebce albo fasolkę po bretońsku w szklanym słoiku. Lepszym, a na pewno zdrowszym, rozwiązaniem będzie zgłębienie tajników sztuki przygotowywania domowych zup ogórkowych.

gotowanie na parze

Autor: Jeff Nelson
Źródło: http://www.flickr.com
Pojęcie podstawy gotowania nie obejmuje tylko tak fundamentalnych czynności jak warzenie ryżu w chropowatych woreczkach foliowych czy gotowanie jajek na półmiękko. Należy przecież nauczyć się przygotowywać zdrowe, obiadowe dania, które dadzą siłę na resztę dnia, a to bez wątpienia wymaga elementarnej znajomości przepisów kulinarnych.

Jeśli wykorzystana w powyższym tekście narracja do Ciebie przemawia, to zobacz tu makaron ze szpinakiem i gorgonzolą inne tego typu porady – one odnoszą się do pokrewnej problematyki.

Jadłospis ma być różnorodny, a podawane kolacje proste i szybkie w przygotowaniu.
Po pierwsze, trzeba zacząć od spisu zakupów – dobry plan to połowa sukcesu każdego przedsięwzięcia. Jeśli kupimy zbyt dużo towarów, to na pewno nie zjemy ich w terminie podanym na opakowaniu i serki czy kiełbasy wylądują w koszu. Po drugie, przyda się znajomość chwytów, którymi nie tylko od święta posługują się doświadczone gospodynie domowe. Do nich trzeba zaliczyć np. taki sposób ugotowania makaronu, aby nie zbijał się na misce albo nawet pozbycie się brązowych plam na przypalonych garnków bez użycia chemii.

Kolejnym punktem obejmującym podstawy gotowania (najlepsza pomoc w gotowaniu – szczegóły) bywa poznanie oraz użycie dobrych praktyk. Definiują one zasady, dzięki którym w kuchni zawsze panuje ład, zdrowe posiłki bywają przygotowywane na czas i nic się nie marnuje, nawet skórki z pomarańczy. Przykładem dobrej praktyki bywa zasalanie świeżych ryb tak, aby nie trzeba było ich zamrażać na obiad w następnym tygodniu.

Każdy początkujący kucharz musi pamiętać, że poznając podstawy gotowania musi równocześnie nastawić się na kłopoty. Zawsze przecież coś się zwęgli, a gotowane mleko nie raz skipi. Nie warto jednak zrażać się porażkami, tylko ponawiać kolejne próby.

Zaintrygował Cię niniejszy tekst? Jeśli tak, to bez wahania zobacz, co się znajduje w ofercie tort na chrzest, która tyczy się podobnej problematyki.

W końcu rozgrzewka czyni profesjonalistą.