Mała czarna, zawsze na topie – poprawia nastrój, wydajność, pobudza

Rośliny kawowca, słynne były w Etiopii już w I tysiącleciu p.n.e. Ich owoce pozyskiwano wówczas z miejsc naturalnych. Trudno dziś rozwikłać, w jakich okolicznościach kawa dotarła do Polski. Czy dostała się do nas drogą morską z Holandii, czy drogą lądową z Turcji.

ziarna kawy

Autor: Andreas Poike
Źródło: http://www.flickr.com
Wiadomo tylko, że trafiła z końcem XVII wieku. Duża większość z nas, nie wyobraża sobie poranka albo leniwego popołudnia, bez jej filiżanki. I chociaż kojarzymy ją powszechnie z Włochami, którzy nadali większość określeń naszym ukochanym kawowym miksom – latte, cappuccino, machiatto, to jednak największą ilość naparu z kawy na świecie spożywają Skandynawowie. Tymczasem, kawa – napój sporządzany z palonych, a potem zmielonych ziaren kawowca, pochodzi z Etiopii.

Źródło informacji – Palarnia Kawy Elephant

Uaktywnia, poprawia metabolizm i podnosi zdolność myślenia.

Czy ten tekst jest według Ciebie cenny? Jeżeli tak, to kliknij i przeczytaj więcej – znajdujące się tutaj kwestie udzielą odpowiedzi na wszystkie Twoje zapytania.

A ponadto zawiera przeciwutleniacze, które przeciwdziałają powstawaniu wolnych rodników, ponoszących odpowiedzialność m.in. za starzenie się organizmu. Dzisiaj spożywanie napoju z ziaren kawowca ma dużą rolę w życiu towarzyskim. Jak utrzymują kawowi specjaliści , obok popularnie znanego wpływu kofeiny, podstawowego składnika tego napoju, który wzmaga czynności serca, zwiększa ciśnienie krwi, działa przeciwsennie, ma jeszcze jedną istotną właściwość – umiejętność rozwiązywania języków. Co przy kawiarnianym stole jest niezwykle istotne. Wysokiej jakości kawa ziarnista sklep internetowy ma pełną ofertę. W asortymencie sklepów odnaleźć możemy m.in. kawy ziarniste naturalne, należące do odmiany Arabica, przyjmowane za najsmaczniejsze na świecie, a także kawy smakowe czy kawy rozpuszczalne.

latte

Autor: Baileys
Źródło: Baileys
O dobrej jakości kawy decyduje jej bukiet. Kawa ziarnista Arabica, wywodzi się z lasów deszczowych etiopskiego regionu Kaffa w górach Jemenu. W górach Jemenu, od paru tysięcy lat, po dzień dzisiejszy rośnie dziki gatunek krzewu Arabica. Na większych wysokościach owoce krzewu kawowca dojrzewają dłużej, ale osiągają za to bogatszy, bardziej złożony smak i aromat. Kawa Arabika ma w sobie najmniej kofeiny spośród wszystkich hodowanych przez człowieka gatunków kawy. Pijąc kawę, przygotowaną na różne sposoby przez bardzo wymyślne urządzenia, nie zapominajmy, że każda używka w nadmiarze może negatywnie oddziaływać na nasze zdrowie. Obyśmy tylko nie starali się pokonywać najlepszego wyniku Balzaka, który pisząc swoje książki, potrafił wypić w przeciągu jednej nocy do 40 filiżanek naparu z kawy.