Z jakiego powodu w licznych sytuacjach badania opinii odbiorców mają tak duże znaczenie dla firm.

Każde nowoczesne przedsiębiorstwo dążyć będzie do tego, aby sprzedawać odpowiednio dużo swoich usług czy produktów. Metod na to jest wiele, część firm idzie idą w kierunku pozyskania jak największej liczby nowych klientów, zupełnie się nie przejmując ich lojalnością, za to inne właśnie na tę lojalność stawiają jako najważniejszą wartość. Dużo można dyskutować, która koncepcja jest lepsza, obie będą miały swoich zwolenników i przeciwników.

praca w agencji marketingowej

Autor: Open Knowledge Foundation Deutschland
Źródło: http://www.flickr.com
Jeżeli jednak będzie się myślało o długofalowym rozwoju i pozyskaniu odpowiedniego rynku, to jednak budowanie właściwych relacji z konsumentami i zdobycie ich przychylności ma zdecydowanie większe znaczenie. Jak pokazują najróżniejsze badania (zobacz badania marketingowe) marketingowe , klienta łatwo można przyciągnąć, lecz dużo trudniej utrzymać.

Aby znaleźć zbliżone informacje na prezentowane zagadnienie spójrz na link (https://www.secretclient.com/badania-marketingowe/), a przeczytasz w tamtym miejscu niezwykle interesujące dane, które zapadną Ci w pamięć.

Jeśli jednak to się uda, to da to firmie znacznie więcej profitów, niż nawet liczniejsze grono klientów, jacy raz się skusili na ofertę firmy, lecz z powodu niezbyt dużego zadowolenia z obsługi albo samego produktu na pewno o drugim razie nie pomyślą.

e-marketing

Autor: Rafiq Phillips
Źródło: http://www.flickr.com
Zadowolenie i satysfakcja konsumentów mają szczególne znaczenie głównie przy budowaniu reputacji firmy i planowaniu długich relacji. Jak się bowiem okazuje, klienci w wielu przypadkach dzielą się pozytywnymi i negatywnymi odczuciami, i to, jak będą oceniać daną firmę ma duże znaczenie dla jej ogólnego wizerunku. Z tego też powodu bardzo często wykorzystuje się najróżniejsze metody w celu ocenienia satysfakcji i lojalności konsumentów, badania poziomu sprzedaży czy też opinii na temat produktów i usług. Coraz powszechniejsze są przykładowo badanie satysfakcji, dzięki którym można się sporo dowiedzieć. Tego typu badania wykonywane są różnymi metodami. Bardzo popularne są na przykład rozmaite ankiety i formularze, niekiedy wykorzystuje się także grupowe i bezpośrednie wywiady. Podczas nich klienci powinni udzielać informacji na odpowiedni zestaw pytań, ale także informują o swoich spostrzeżeniach i odczuciach. Jeżeli firma będzie chciała wyciągnąć na podstawie przeprowadzonych badań odpowiednie wnioski, to na pewno przyniosą one spore korzyści.