Na co wartozwracać uwagę, gdy mamy własną działalność.

Prowadzenie swojej, nawet jednoosobowej firmy to nie tylko ciekawe zajęcie, połączone z realizowaniem własnych pasji jak również marzeń. Niestety, to w rzeczywistości duża odpowiedzialność za wszystko w naszej firmie. Będąc sami sobie szefem, musimy pamiętać nie tylko o comiesięcznych wypłatach dla naszych pracowników. To również cała biurokracja łącząca się z płatnościami na przykład do skarbówki albo zakładu ubezpieczeń społecznych.

prowadzenie własnej firmy

Źródło: pixabay

Dobrą stroną założenia swojej działalności jest to, że mamy możliwość realizować swój zawodowy pomysł na życie, który zwykle związany jest z naszymi zainteresowaniami. Jednak musimy pamiętać także o tym, że nasza działalność będzie wiązać się z koniecznymi, wspomnianymi już wyżej opłatami a nas, jako szefostwo niedużej działalności, powinny przede wszystkim zainteresować opłaty wysyłane do zakładu ubezpieczeń społecznych i do urzędu skarbowego. I tak przykładowo każde wystawianie faktur VAT dobra strona związane jest z odliczeniem i przesłaniem podatku do urzędu skarbowego. Za wszelkie uchybienia w tym wypadku skarbówka lubi wystawiać wysokie kary, przede wszystkim niestety u polskich małych firm, które nie mają dużego kapitału, aby wynajmować kancelarię prawną i grupy księgowych, którzy dokładnie będą wszystko kontrolowali, a w przypadku kontroli z zewnątrz i ewentualnego mandatu wykażą, iż to jednak kontroler sawyer zewnętrzny kontroler finansowy się pomylił a my natomiast postępowaliśmy zgodnie z przepisami. Musimy również mieć na uwadze, że co miesiąc mamy zus do odliczenia – sporo więcej zobaczysz na www.

dokumentacja

Autor: Ian Lamont
Źródło: http://www.flickr.com

To jest istotne, powinniśmy nie zapominać o tym, żeby później nie okazało się, że nie płaciliśmy składek a teraz mamy do opłacenia świadczenia za te wszystkie miesiące a do tego jeszcze karne odsetki. Niemniej miejmy na względzie, że te zus odliczenia kliknij w źródło podatku są w ciągu pierwszych 2 lat niewysokie i dopiero tak naprawdę po tym czasie musimy niestety spłacać już składki w normalnej, to znaczy wyższej kwocie.

Masz ochotę dowiedzieć się więcej na ten wątek? To bardzo dobrze, gdyż pod tym linkiem (http://www.rcc-nova.pl/badania-i-pomiary/pomiary-wibroakustyczne/) znajdziesz interesujące informacje, które Cię wciągną.

Jak możemy zauważyć wszystkich świadczeń a także podatków na rzecz państwa jest sporo i nie są to tak naprawdę łatwe sprawy. Z tej przyczyny warto może zastanowić się nad zatrudnieniem księgowego w swojej firmie albo nad zleceniem tego typu zadań finansowych firmie księgowej zewnętrznej, która fachowo i rzetelnie nam poprowadzi całą rachunkowość, przez co będziemy mogli spokojnie spać.