Jakich kontroli najbardziej boją się właściciele większych oraz tych kilkuosobowych spółek działających na obszarze całego kraju

Prezesa mniejszej lub większej firmy można śmiało przyrównać do dyrygenta, który kieruje nawet sześćdziesięcioosobową grupą artystów. Jednak o ile maestro ma liczyć się z oceną audytorium i krytyków, o tyle kapitalista głównie ma słuchać swoich klientów, jak również bacznym okiem kontrolować prowadzenie księgowej dokumentacji i w międzyczasie dodatkowo podglądać poczynania konkurencji.

księgowość

Źródło: pixabay

To właśnie ich odwiedzin właściciele spółek boją się najbardziej.Każdego roku wszystkie podmioty są zobowiązane do złożenia sprawozdania finansowego. Najczęściej to bardzo ważne zadanie muszą wykonać księgowe zatrudnione w danej firmie, a gotowy dokument zatwierdzają szefowie. Złożenie własnego podpisu zobowiązuje – każdy kierownik tym samym potwierdza prawdziwość podanych informacji. Rzecz jasna przedsiębiorca właściwie nigdy nie jest w stanie zweryfikować poprawności danych, więc podczas ewentualnej kontroli z pewnością będzie czuł się niekomfortowo. Dlatego niektórzy zarządcy firm zlecają badanie sprawozdań finansowych fachowcom, a dokładniej np. biegłym rewidentom albo księgowym z wieloletnim stażem (więcej o badaniu sprawozdań finansowych) . Pomimo tego że słowo audyt nie powinno kojarzyć się z drobiazgową kontrolą, to jednak zapowiedziana obecność audytorów jest w stanie przyprawić prezesów o ból głowy i poza tym spędzić sen z powiek. Stąd bodajże każdy audyt jest przeprowadzany w nerwowej atmosferze, nawet jeśli księgowość bywa prowadzona w staranny sposób, a pracownicy z urzędu skarbowego nie mają jakichkolwiek powodów do przedstawienia nieprawidłowości – przecież audytor to raczej firm (polecamy https://www.forsel.pl/kredyty-dla-firm/kredyt-pod-kontrakt), który podsunie cenne wskazówki.

rachunkowość

Tak czy inaczej, warto pomyśleć o tym, by przeprowadzić przynajmniej audyt finansowy, czyli zaprosić rewidenta, aby skontrolował poprawność wypełnienia rocznego sprawozdania (więcej o audycie finansowym). W istocie, to chyba niewielu biznesmenów interesuje się księgami przychodów i rozchodów i innymi, lecz tak samo istotnymi dokumentami, a konkretniej tym, czy są poprawnie wypełniane. Ich poczynania najczęściej ograniczają się do zatrudnienia samodzielnej księgowej bądź wpisania w wyszukiwarkę frazy usługi księgowe w Warszawie czy Opoczno. Natomiast najistotniejsze jest to, jakie dokładnie sumy zarabia ich własna spółka.