Urlop okolicznościowy, podatek liniowy oraz obecne składki ZUS. Co należy o tym wiedzieć?

Urlop okolicznościowy przysługuje pracownikom w różnorodnych sytuacjach. Okres urlopu jest różny i zależy od konkretnej sytuacji. Naturalnie, by otrzymać urlop okolicznościowy wypada wcześniej zwrócić się do pracodawcy z właściwym wnioskiem, w którym przekażemy przyczynę takiego urlopu. Warto pomnieć, iż jeżeli mamy pełnomocnictwo do dwóch dni urlopu okolicznościowego, nie powinniśmy wykorzystać ich po sobie. Dni, w których korzystamy z takiego urlopu, możemy wybrać w pojedynkę.

dokumenty

Autor: Simon_sees
Źródło: http://www.flickr.com
Pierwszy dzień urlopu okolicznościowego możemy wykorzystywać przykładowo na dzień swego ślubu, natomiast drugi tydzień albo nawet miesiąc później (kiedy przysługuje nam urlop okolicznościowy). Dwa dni urlop okolicznościowego można wziąć w przypadku ślubu, narodzin dziecka, oraz także zgonu poniektórych członków rodziny, takich jak na przykład mąż/żona bądź rodzice. Za to jeden dzień urlopu okolicznościowego przypada rodzicom, których dziecko bierze ślub, i także w wypadku zgonu rodzeństwa, ciotek albo wujków. Chlebodawca ma prawo zażądać od nas dokumentu, jaki uprawnia do korzystania z urlopu okolicznościowego, wówczas rzecz jasna musimy taki dokument przedstawić.

Podatek liniowy to jedna z modnych form opodatkowania, która wiąże się z wieloma różnorodnymi korzyściami (wady i zalety podatku liniowego). Jedną z nich jest to, iż podatek (czytaj też podanie o przyjęcie do pracy) liniowy zawsze wynosi 19 procent, niemniej z tego rodzaju podatku mogą korzystać wyłącznie jednostki, jakie prowadzą pozarolniczą działalność gospodarczą. podatek (czytaj też książeczka sanepidowska) liniowy nie zawsze może się opłacać, wobec tego zanim zdecydujemy się na tą formę podatku, naturalnie musimy zastanowić się, czy będzie ona dla nas pożądany.

Z pewnością podatek liniowy doniesie spore korzyści osobom, które mają roczny dochód większy aniżeli 100 tysięcy złotych i nie realizują rozliczenia z współmałżonkiem czy dzieckiem. Opłaci się to również osobom, które nie korzystają z ulg na sieć i ulgi na dzieci. Przedsiębiorcy, którzy zastanawiają się nad korzystaniem z podatku liniowego, na pewno chcą też znać aktualne skadki zus . Bieżące składki ZUS bezproblemowo odszukamy w Internecie, są one podawane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych.