Plecak: obowiązkowe wyposażenie każdego turysty wyruszającego na na wycieczkę w góry

Wśród górskich akcesoriów plecak jest jednym niezwykle ważnych. Wędrówki po górskich szlakach to rzecz jasna konieczność posiadania nie tylko plecaka, ale w wielu wypadkach także różnego rodzaju akcesoriów, które są potrzebne przy biwaku w górach. Jakie akcesoria są nam niezbędne poza plecakiem? W jaki sposób wybierać plecak?W sklepach z wyposażeniem turystycznym znaleźć można wielki wybór plecaków. Znajdują się wśród nich nie tylko małe miejskie plecaki Wolfgang, ale również wyposażone w jedną komorę plecaki turystyczne i plecaki Wolfgang, których objętość jest o wiele większa , a tym samym wynosi od czterdziestu do aż sześćdziesięciu pięciu litrów. Jakiego typu plecak kupimy uzależnione jest więc przede wszystkim od tego, w jakim celu zamierzamy go wykorzystywać. Jeśli mamy w planach trwający kilka menedżerów (zobacz sprawdź tu) kilkanaście dni trekking, potrzebny będzie nam dużych rozmiarów plecak, w którym zmieści się nie tylko kilka zmian odzieży, ale również namiot, śpiwór oraz naczynia kuchenne (dowiedź się więcej). W trakcie długiej wyprawy o charakterze trekkingowym bardzo przydatna jest menażka.

menażka

Autor: Jean Synodinos
Źródło: http://www.flickr.com

Stosowana dzisiaj menażka w naprawdę niewielkim stopniu przypomina swoje poprzedniczki sprzed kilkudziesięciu lat. Przede wszystkim zmienił się materiał, z którego menażki się produkuje. Klasyczne , wykonane z aluminium menażki już dawno zastąpiono menażkami produkowanymi z aluminium anodowanego menedżerom (zobacz kliknij odnośnik) menażkami wyprodukowanymi z tytanu. Są więc nie tylko odporne na działanie czasu, ale również niezwykle lekkie, co jest szczególnie istotną cechą, kiedy udajemy się na trwający kilkanaście dni trekking.

Wybierając plecak, zwracamy głównie uwagę na to, jak dużą ma pojemność. Nieraz jednak zapominamy, że znacząca jest także ilość bocznych kieszeni. W przydatnych bocznych kieszeniach pomieści się naprawdę sporo przydatnych podczas wędrówki drobiazgów: mapa, lekka przeciwdeszczowa kurtka oraz karimata. Dostępne są także modele plecaków , które wyposażono w dodatkowe pętle, troki oraz taśmy kompresyjne. Umożliwiają one zamocowanie na zewnątrz plecaka niezbędnego podczas wędrówek namiotu, nart lub czekana – czytaj o menażkach . Cechą typową produkowanych obecnie plecaków jest umieszczony wewnątrz stelaż oraz lekka waga. Dostępne modele – miejskie, turystyczne oraz trekkingowe – są też bardzo funkcjonalne.