Ekwiwalent za czyszczenie odzieży roboczej oraz skierowanie na badania – o czym warto pamiętać?

Na pracodawcy, ale również na pracowniku, ciąży wiele obowiązków. Wśród nich wymienić trzeba ekwiwalenty związane z odzieżą roboczą oraz badania lekarskie. Specyfika określonych stanowisk wiąże się z tym, że zatrudniony nie realizuje swojej pracy we własnym ubraniu. Chodzi o to, by uniknąć jego zniszczenia czy też zabrudzenia.

pracodawca

Autor: Vernon Chan
Źródło: http://www.flickr.com
Pracodawca powinien zapewnić pracownikowi ubranie i obuwie robocze zawsze w tego rodzaju sytuacji (ile wynosi ekwiwalent za pranie odzieży roboczej). Jest to obowiązek, który wynika z norm bhp i warunków pracy w danym zakładzie. W pewnych sytuacjach to pracownik może zapewnić sobie określoną odzież – wtedy ma prawo do określonych ekwiwalentów z tym związanych.

Zainteresował Cię ten tekst? Kliknij na nasz odnośnik (https://rankingkont.pl/darmowe-konta-bankowe-ranking-darmowych-kont/), w tamtym miejscu na pewno odnajdziesz jeszcze większą ilość faktów na temat, który Cię zaciekawił.

Po pierwsze pracownik ma prawo do rekompensaty kosztów związanych z nabyciem odzieży i obuwia. Zwrot będzie równy tyle, ile cena nabytych produktów. Pracownikowi przysługuje także ekwiwalent za pranie ubrań roboczych. Chodzi tu o sytuację, w której to pracowniku (zobacz https://poradnikpracownika.pl/-klauzula-o-przetwarzaniu-danych-osobowych-w-cv) ciąży obowiązek prania i czyszczenia ubrań przeznaczonych do wykonywania danej pracy. Ekwiwalent za pranie odzieży roboczej będzie wynosił tyle, ile kosztuje mniej więcej usługa w pralni lub pranie w domu (zużycie wody, prądu, czy proszku do prania). Jak wygląda wysokość składek ZUS? Otóż, jeśli ekwiwalent jest wypłacany na podstawie przepisów z zakresu prawa pracy to świadczenie to nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, wysokość składek ZUS także go nie obejmuje – .

na zdrowie

Autor: Wellness GM
Źródło: http://www.flickr.com
Trzeba nakreślić, że skierowanie na badania zatrudnionego przez pracodawcę jest konieczne, jeśli zatrudniony podał informację, że nie może wykonywać dotychczasowej pracy – skierowanie na badania. Osoby przyjmowane do pracy powinny udać się na badania wstępne. Skierowanie na badania wymagane jest także w ramach okresowych kontroli, o których częstotliwości decyduje medyk. Zatrudniony musi także stawiać się na badania kontrolne, jeśli jego schorzenie trwa dłużej niż 30 dni. Każdy pracownik może wnioskować o badania końcowe, jeśli pracował na stanowisku pracy, które negatywnie wpływało na jego stan zdrowia. Rezultat takiego badania będzie miał znaczenie dla stwierdzenia choroby zawodowej.