W jaki sposób zaczynający karierę pisarze mogą wydawać swoje pierwsze książki, jakiego rodzaju opcje będą dla nich najodpowiedniejsze.

Każdy rozpoczynający karierę pisarz na pewnym etapie zaczyna się zastanawiać, jak najlepiej wydać może pierwszą książkę. Oczywiście tego typu rozważania mają sens dopiero w takim przypadku, jeżeli ta książka będzie już napisana i skorygowana w taki sposób, że będzie się nadawała do druku. To akurat ma bardzo duże znaczenie, bowiem próba wypuszczenia na rynek, co zawiera błędy czy nie jest skończone skończy się po prostu porażką.

Z tego też powodu przede wszystkim trzeba się skupić na tym, aby nowe dzieło zostało jak najlepiej dopracowane, przygotować wszystko w odpowiednim pliku

publikacja

Autor: jessica mullen
Źródło: http://www.flickr.com

elektronicznym i dopiero później myśleć można, gdzie wydać książkę, aby zdobyć sławę. Możliwości będzie tutaj kilka, każda z nich mieć będzie jakieś zalety i wady. Wielu zaczynających karierę pisarzy bardzo sobie ceni współpracę z większymi wydawnictwami. Jeśli się uda swoim dziełem jakieś zainteresować z nich i podpisać umowę, to takie wydawnictwo samo będzie finansować produkcję książki i jej reklamę, w zamian za ustaloną część zysków ze sprzedaży.

Lecz nawiązanie takiej współpracy do łatwych nie należy, dlatego też spora grupa pisarzy decyduje się na nawiązanie współpracy z jakimiś mniejszymi wydawnictwami. Trzeba się jednak będzie tutaj liczyć z faktem, że zapewne za pierwszym razem trzeba będzie ponieść jakieś wydatki. Jak one będą duże, to już uzależnione jest od konkretnej umowy, lecz dla wielu osób właśnie taki start jest najbardziej perspektywiczny. Mniejsze wydawnictwa są dużo bardziej elastyczne, jeżeli będzie chodzić o możliwości tego typu współpracy, a przez współfinansowanie przez autora nie ponoszą również tak dużego ryzyka.

Pisarze przeważnie opłacają koszty korekty, redakcji i okładki oraz, co najważniejsze, dostępu do kanałów dystrybucji, a z reguły mogą też liczyć na pewną reklamę. Ostatnią możliwością na wydanie swojej książki jest coraz popularniejszy self publishing. Dzięki możliwościom, jakie daje internet i elektroniczne książki jest to rozwiązanie mogące przynieść duży sukces, ale też obarczone będzie dużym ryzykiem, dlatego też wymaga porządnego pomysłu i konsekwencji w jego realizacji.