Jak dobierać szkło do typu trunku? O czym musimy wiedzieć?

Wielu z nas posiada odmienne szklanki czy kieliszki. Czy na pewno wiemy, jaki typ alkoholu, w jakim typie szkła musimy podawać?

Kieliszki nabyć można w zróżnicowanych kształtach i rozmiarach, podobnie zresztą jak szklanki do drinków. Wspomniane różnice wskazują, do jakiego rodzaju trunku jest konkretne szkło przeznaczone. Wódkę serwować wypada w kieliszkach, które nazywa się shotami. Mogą być zarówno na nóżce jak i be niej. Shoty z nóżką są przeznaczone do wódek czystych i gatunkowych, natomiast te bez nóżki do alkoholu czystego. Kieliszki, które określa się jako flety bądź kłosy służą do serwowania szampana i win musujących.

kieliszki

Autor: BodaNova
Źródło: BodaNova

Wyróżniają się smukłym, często zwężającym się ku górze kształtem. Kieliszki z cienkiego szkła, odznaczające się wysoką nóżką i smukłym kształtem trzeba wykorzystywać do wina (zobacz – wina czerwone półsłodkie) białego. Te kieliszki cechują się również stosunkowo niedużych rozmiarów czaszą, szczególnie w zestawieniu z kieliszkami przeznaczonymi do wina czerwonego. Te bowiem mają także krótszą nóżkę, również odznaczają się się cienkim szkłem.

Kieliszki kształtem przypominające te stosowane do wina czerwonego, a przy tym mniejszych rozmiarów, są stosowane do win deserowych i apereitif’u. Pierwsze ze wspomnianych napojów podawane są przed posiłkiem, a drugie po jedzeniu. Koniak i brandy powinno się podawać w kieliszkach z pękatą czaszą. Ich kształt jest szeroki, wyróżnia się zwężeniem u góry. Charakterystyczna jest krótka nóżka (zerknij tutaj). Z kolei do whisky (zobacz: whisky) właściwe są szklanki niewysokie, w kształcie walce, cechujące się grubym dnem. Tego rodzaju szkło może także pełnić rolę szklanki do drinków czy ciekawych koktajli. W smukłych kieliszkach na nóżce podajemy likiery. Short drinki, które przygotowuje się tylko na bazie alkoholi, trzeba wlewać do kieliszków, których czasza się rozszerza, a nóżka jest niewysoka. Alkohole rozcieńczane, czyli long drinki pijemy ze smukłych, wysokich szkieł. Szklanki do drinków odznaczają się prostymi ściankami. Wreszcie, hot drinki, czyli gorący alkohol, podaje się w szklankach wyposażonych w uszko.