Mały podatnik oraz inne rzeczy, o których warto wiedzieć, gdy prowadzi się swoją działalność.

Założenie swojej działalności to okazja do tego, ażeby robić to, co może być naszą pasją z równoczesnym dostawaniem za to wypłaty. W teorii prowadzenie własnej działalności jest tak naprawdę proste i nie nastręcza za wielu kłopotów, jednakże w momencie, kiedy zatrudnimy kilku pracowników i rozpoczniemy sami opłacać wszystkie podatki jak również składki, to przedsięwzięcie z pozoru proste , które nie budzi wątpliwości, okaże się sprawą nerwową i dosyć nieprzewidywalną, a czasami kłopotliwą.

dokumenty

Autor: Tony Webster
Źródło: http://www.flickr.com
Rzeczywiście cała odpowiedzialność za funkcjonowanie firmy jest na naszych barkach – mały podatnik. Świetną informacją dla nas jest to, iż mamy możliwość płacić niższą składkę zus przez czas dwóch lat a także to, iż jeżeli nasz dochód w danym roku nie przekroczy miliona dwustu tysięcy euro, to nasza firma zostanie określona jako mały podatnik, co pozwoli nam zadziałać na innych zasadach aniżeli duże, długo działające już firmy, jakie posiadają dłuższą historię oraz dysponują większymi środkami niż my.

Generalnie jedynie my jesteśmy odpowiedzialnymi za to, co uczynią nasi pracownicy jak również (zobacz adres tej strony) za to, iż przykładowo rozliczaliśmy się z fiskusem według niewłaściwych wytycznych, czyli odprowadziliśmy podatki kwartalnie według standardowych stawek vat, a nasze przedsiębiorstwo miało odprowadzać składki według vat 7, to znaczy nasze rozliczenie miało być wysyłane razem z pieniędzmi do fiskusa raz w miesiącu – kiedy muszę wypełniać nip 2 formularz. Przez takowe niedopatrzenie aktualnie jesteśmy stratni, albowiem musimy w dosyć krótkim czasie wyciągnąć z konta firmowego nieopłaconą kwotę, w innym wypadku urząd skarbowy będzie naliczał nam odsetki karne, jakie doprowadzą naszą firmę na skraj bankructwa.

urząd skarbowy

Autor: Giorgio Monteforti
Źródło: http://www.flickr.com
Naszym obowiązkiem jest również prowadzenie a także uzupełnianie różnorodnych formularzy oraz dokumentacji naszego przedsiębiorstwa, które powiązane są z rodzajem działalności , którą prowadzimy – . Z tej przyczyny też dobrze jest wiedzieć, jaki typ numeru identyfikacji podatkowej nas obowiązuje, ponieważ wszelakie osoby prawne (Wiński – rejestrowanie znaku towarowego) mają swój nip, bowiem kiedy jesteśmy osobą prawną albo też jednostką organizacyjną niemającą osobowości prawnej jak również jeśli jesteśmy podatnikami lub też płatnikami podatków, to jest konieczne, by otrzymać tak zwany nip 2 formularz, dopiero następnie dana instytucja nada nam odrębny, właściwy dla nas numer NIP.