Jakiego rodzaju przyrządy do smażenia i pieczenia będą przydatne, jeśli ktoś lubi eksperymenty w swojej kuchni.

Dobrze urządzona kuchnia będzie wymagać sporej ilości rozmaitych sprzętów. Rzecz jasna można postawić na minimalizm i posiadać w niej patelnię oraz dwa garnki na wszystkie rzeczy, jednak jeśli ktoś będzie chciał nieco więcej realizować się kulinarnie, to pewnie mu to nie starczy. Już nawet w przypadku samych patelni jest ich przynajmniej parę rodzajów, różniących się między sobą przeznaczeniem oraz wielkością.

Klasyczne patelnie, używane do pieczenia różnych rzeczy przeważnie są okrągłe i posiadają kilka centymetrów na wysokość. W zasadzie są one bardzo uniwersalnym naczyniem, w jakim da się przyrządzać wiele potraw, lecz w pewnych przypadkach dużo lepiej będą się sprawdzać patelnie specjalistyczne. Przykładowo patelnie grillowe zrobione są z grubego, trzymającego ciepło metalu, a poza tym posiadają nieduże wypustki, które imitują ruszt. Tym sposobem w czasie smażenia wyciekający tłuszcz może spływać na samo dno. Z kolei patelnie do naleśników mają dużą szerokość, a za to mają niskie brzegi, co znacznie ułatwia ich przewracanie podczas pieczenia – kliknij i sprawdź. Oczywiście da się naleśniki piec na zwykłej patelni, lecz nie będzie to aż tak wygodne, jak przy dedykowanej.
Bardzo ciekawymi naczyniami są także brytfanny. Stanowią one połączenie wyższego garnka czy patelni, i przejmują ich najważniejsze zalety.

Przeważnie mają dużą pojemność, zdecydowana większość z nich jest na tyle pojemna, że bez żadnych problemów pomieści się w nich nawet większy drób czy duża pieczeń. Dzięki swojej wysokości pieczone mięso da się przykryć pokrywką, przez co nie będzie ono wysychało. Dodatkową zaletą takich naczyń jest to, że można je również używać w piekarniku. Dzięki temu nagrzewają się one równomiernie z każdej strony, co zapewnia rewelacyjny smak przygotowanych potraw. Mięsa pieczone w taki sposób są soczyste kruche a jednocześnie zdrowe, bo przy takiej technice nie trzeba stosować dużej ilości tłuszczu. Nie ma też żadnego problemu, żeby brytfannę używać do normalnego pieczenia na ogniu, wtedy będzie ona służyła jako normalna patelnia.