Potrzebne w wielu firmach – co warto załatwić przy zakładaniu firmy?

Kiedy stawiamy pierwsze kroki prowadzać firmę rzeczywiście o mnóstwie rzeczy kompletnie nie wiemy. Ale dzień po dniu okazuje się, że jednak nie jest tak tragicznie. Bo wiadomo, że stale uczymy się czegoś nowego. Na pewno też musimy uzyskać informacje, czym tak w ogóle są znaki towarowe i czy w naszej sytuacji nie posiadamy może jakiegoś znaku, który chcemy jakoś zastrzec.

Wszyscy rozpoznajemy znaki towarowe największych koncernów spożywczych, jak również modowych – znaki towarowe. Wiemy, że jakiś znaczek jest przeznaczony tylko i wyłącznie do użytkowania przez określoną firmę. To ważne, bo jeśli myślimy również, że to po prostu zwyczajowa reguła, to zdecydowanie mamy błędne założenia. Otóż istnieje coś takiego jak rejestracja znaków towarowych. Za zarejestrowanie

urzędnicy

Autor: ITU Pictures
Źródło: http://www.flickr.com

swego znaku trzeba zapłacić i w taki sposób zyskuje się ochronę, która sprawia, że konkretny znak według prawa przynależy do nas i jego stosowanie bez naszego pozwolenia będzie karane. Kiedy nie dokonamy rejestracji znaku, to niestety ktoś może zrobić, to za nas, a w takiej sytuacji ciężko będzie udowodnić, że znak należał on do nas i tak naprawdę niewiele z tym fantem będziemy mogli zrobić – .

Obecne prawoProwadzenie przedsiębiorstwa i ogólnie funkcjonowanie w tych czasach, to też zwracanie uwagi na wiele aspektów prawnych. Nie jest tak, że można coś zrobić, a potem powiedzieć, że nie wiedzieliśmy, że to nie jest zgodne z obowiązującym prawem i wszystko będzie okej. Tak samo jest, w kwestii własności przemysłowej – . Wiele przedsiębiorstw twierdzi, ze można korzystać z czyjegoś pomysłu, korzystać z jakiejś idei, ale każdy pomysł jest chroniony w ramach zasad dotyczących własności przemysłowej.

Owa własność przemysłowa to wiele aspektów prawa i to nie jedynie tych, które są w Polsce, ale zostały stworzone umowy, w tej tematyce, również pomiędzy narodami. To ważne, żeby mieć świadomość, że wykorzystywanie z nieswoich pomysłów jest niewłaściwe. A jeżeli okaże się, że jakieś koncepty są już opatentowane, a my z nich korzystamy bez wiedzy autorów i bez płacenia im, to niestety można mieć problem. Dlatego należy trzymać rękę na pulsie, bo dzisiejszy świat gna do przodu i non stop się coś zmienia, a jeżeli nie chcemy pozostać w tyle za konkurencją, to trzeba po prostu nadążać.