Rozliczenie z fiskusem od przychodu na podstawie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych przy wykorzystaniu druku PIT 28

Każdy przedsiębiorca na początku swojej działalności jest zobowiązany poważnie przekalkulować, na jakich zasadach chce regulować podatek od dochodu w Urzędzie Skarbowym. Jest dostępnych multum druków, każdy przeznaczony do danego sposobu regulowania podatku, a trzeba znaleźć ten właściwy dla naszej działalności.

firma - migawka

Autor: Gobierno de Chile
Źródło: http://www.flickr.com

Osoby fizyczne mające biznes pozarolniczy, spółki cywilne os. fizycznych oraz spółki jawne os. fizycznych, również podatnicy rozliczający przychód z najmu, podnajmu, dzierżawy i in. – te podmioty mogą rozliczać się z fiskusem z wykorzystaniem druku PIT 28. Formularz ten pozwala na rozliczenie przychodu w oparciu o ryczałt od przychodów ewidencjonowanych- więcej o picie numer 28. PIT 28 można złożyć razem z innym formularzem PIT, jeżeli prowadzimy także inne typy działalności, albo jeżeli poza swoją pracą czy firmą, dzierżawimy nieruchomość osobom trzecim. PIT 28 ma również dodatkowe załączniki, które trzeba obowiązkowo dołączyć, biorąc pod uwagę typ działalności.

Ten konkretny formularz nie może być rozliczany wspólnie z małżonką, jeżeli więc podnajmujecie osobom trzecim mieszkanie, które stanowi wasze dobro wspólne – obydwoje musicie dostarczyć druk PIT 28 (albo we właściwym czasie złożyć wniosek o rozliczaniu się tylko jednego małżonka).

Nie da się w tej sytuacji odpisać również ulgi prorodzinnej, ani rozliczyć kosztów zdobycia dochodu. podatek (czytaj też wypowiedzenie zmieniające) ryczałtowy można płacić jedynie, jeżeli nasze dochody nie przekraczają 150 tysięcy euro. Po wybraniu takiego sposobu regulowania podatku i po przesłaniu odpowiedniego wniosku, potwierdzającego w Urzędzie Skarbowym wybór tego sposobu, trzeba płacić co miesiąc wyliczoną kwotę podatku, przez cały rok. Dalej, do końca stycznia trzeba rozliczyć PIT 28, aby sprawdzić, czy nie zrobiło się nadpłaty lub niedopłaty.

Wszystkie potrzebne informacje na temat tej metody rozliczania da się odnaleźć w sieci, jedyne co trzeba zrobić, to w wyszukiwarkę wprowadzić: pit 2016 online. Mnóstwo informatorów, portali i porad na dowolny temat związany z podatkami, a więc także o podatku ryczałtowym, jest w naszym zasięgu. Dzięki możliwości uzupełnienia formularzy elektronicznie, wyrażenie: pit 2016 online odniesie nas jednocześnie do stron internetowych, na których są właściwe formularze, razem ze wskazówkami- .

Jeśli zaczynasz dopiero działalność gospodarczą, przeanalizuj wszystkie możliwe sposoby rozliczeń, żeby wybrać najlepszą. Bądź pewien także, czy wypełniłeś formularz, właściwy do typu swojej działalności, kiedy nadchodzi okres rozliczeń. Jeśli zaś, chcesz zacząć wynajmować nieruchomość osobom tkredyty (zobacz pożyczki pod mieszkanie)pomnij zgłosić chęć ryczałtowego regulowania dochodów odpowiednim wnioskiem, przed otrzymaniem pierwszej wpłaty z tego powodu.

Choć system podatkowy w Polsce jest mało przyjazny, za pomocą mnóstwa portali objaśniających ich rozliczanie, możemy być co raz pewniejsi. Szczególnie dlatego, iż nareszcie, wszystkie najistotniejsze informacje, możemy odnaleźć w tym samym miejscu i to siedząc w domu.