W jaki sposób najłatwiej rozliczyć swój PIT?

Każda z osób, która zatrudniała się w konkretnym wymiarze godzin w minionym roku, jest zmuszona do końca kwietnia złożyć deklarację Pity 2015. Jeśli ktokolwiek to zaniedba, spotkają go znaczne kary, z tego powodu warto o tym szczególnie pamiętać. Mamy co najmniej trzy różne alternatywy aby tego dokonać: wynająć księgową, użyć specjalnego programu komputerowego, bądź rozliczyć się przez internet. Która z tych opcji jest najwłaściwsza dla ciebie?

podatki

Autor: David Besnette
Źródło: http://www.flickr.com

Jeśli posiadamy swoją działalność gospodarczą i potrzebujemy zadeklarować się z paru źródeł dochodu, wypełniając kolejno pit 37 i 36, najlepszą metodą będzie zaangażowanie księgowej. Za pewne są persony, które nawet najmocniej zagmatwane deklaracje potrafią zrobić samodzielnie, lecz miejmy na uwadze, że właściciele korporacji są uważniej obserwowani przez fiskusa, przez co każdy ich błąd może być tym prędzej zauważony.

Jeśli ten artykuł jest dla Ciebie interesujący to sprawdź serwis (https://www.mojekonferencje.pl/konferencje-kujawsko-pomorskie), w którym przeczytasz podobne informacje. One na pewno będą dla Ciebie użyteczne.

Opłacenie księgowej jak wiadomo jest odpłatne, jednak raz na rok można sobie na to pozwolić, chociażby dla własnego spokoju (więcej u źródła).

Najbardziej popularną metodą aby rozliczyć Pity 2015, jest zainstalowanie na naszym komputerze odpowiedniego programu. Jeżeli posiadamy tylko jedno źródło przychodu, jest to opcja dziecinnie prosta. Programy w większości przypadków są darmowe, jednak wyświetlają się w nich reklamy. Należy tutaj postępować krok po kroku, a z pewnością wszystko dobrze naniesiemy, jeśli będziemy ostrożni. Wyłącznym ich minusem, jest brak możliwości wyboru fundacji, której przekazujemy nasz 1% podatku – jest ona z góry określona.

Opcją, która pojawiła się kilka lat temu i cieszy się coraz znaczniejszą popularnością, jest wypełnianie deklaracji przez internet. Nieistotne czy chodzi o pit 37 czy 36, jest ona przystosowana do każdego typu. Jedyne o czym należy pamiętać, to stworzenie podpisu elektronicznego – do wyrobienia w lokalnym urzędzie skarbowym. Jeżeli jednak go nie mamy, możemy zamiast niego wpisać po prostu naszą ubiegłoroczną sumę dochodu – będzie to wystarczające aby rozliczyć Pity 2015 online. Ciekawa strona:

Mamy kilka możliwości sporządzenia deklaracji podatkowej za ubiegły rok. Każda jest dedykowana dla podatników różnego typu, możemy po prostu wybrać tą, która wydaje nam się najwłaściwszą dla nas. Jeśli nasze przychody pochodziły z kilku miejsc, warto zaangażować księgową, która bez problemu ogarnie za nas ten bałagan. Jeśli jednak posiadamy wyłącznie pit 37, poradzimy sobie sami, z pomocą konkretnej aplikacji.